Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Poslanci odmietli Hlinovu definíciu úžery

Alojz HlinaGaléria fotiek (1)
Alojz Hlina
Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Poslanci dnes odmietli definíciu úžery, ako ju v novele Občianskeho zákonníka navrhoval nezaradený poslanec Alojz Hlina. Národná rada jeho právnu normu neschválila.


Úžernícku zmluvu návrh vymedzoval znakmi ako hrubý nepomer vzájomných plnení, tieseň, neskúsenosť, rozumová slabosť a rozrušenie jednej strany, zneužitie niektorého z uvedených stavov druhou stranou za účelom uzatvorenia zmluvy obsahujúcej hrubo nepomerné vzájomné plnenia a tým získanie prospechu pre seba alebo tretiu stranu. Hlina navrhoval, aby bola takáto zmluva neplatná.

"Zákaz úžerníckych zmlúv je obsiahnutý v celom rade občianskych (civilných) kódexov Európy - napríklad v Spolkovej republike Nemecko, Holandsku, Rakúsku, Českej republike. Navrhovaná právna úprava berie do určitej miery do úvahy tieto zahraničné vzory, ale hlavne vychádza z vládneho návrhu československého občianskeho zákonníka z roku 1937 a prihliada aj na definovanie úžery ako trestného činu podľa § 235 Trestného zákona platného a účinného v SR," vysvetlil Hlina.

Vládny Smer-SD zamietol aj novelu vlasteneckého zákona, ktorou chcel Hlina presadiť, aby sa štátna hymna hrala na začiatku a na konci každej schôdze národnej rady. Teraz sa štátna hymna hrá v národnej rade na začiatku a na konci volebného obdobia.

Oba návrhy Hlina predstavil už na decembrovej schôdzi parlamentu a poslanci o nich aj diskutovali. Pred hlasovaním ich však stiahol, keďže pre ne nenašiel podporu u vládneho Smeru. Dnes ich plénum zamietlo.

Úžeru nanovo definuje novela Občianskeho zákonníka poslancov Smeru-SD, ktorú národná rada posunula do druhého čítania začiatkom februára.

ZDROJ: SITA/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články