Radičová: Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Radičová: Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov

Iveta Radičová
Iveta Radičová
09.11.2011 16:19

BRATISLAVA - Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov, oznámila dnes premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). "Vláda SR dnes prediskutovala tému platov ústavných činiteľov. Vláda SR na budúcotýždňovom rokovaní predloží návrh zmrazenia platov ústavných činiteľov," povedala na tlačovej besede po rokovaní vlády.


Konečné slovo pri rozhodovaní o platoch poslancov aj členov vlády bude mať parlament. Otvorená podľa Radičovej zostáva otázka sudcovských platov, pretože na ne sa vzťahuje predbežné opatrenie ústavného súdu. Súd vydal opatrenie po tom, čo na začiatku roka vstúpila do platnosti novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá by im znížila platy.

Rovnaká novela v roku 2012 pre nižší deficit v roku 2011 umožní výrazný rast platov ústavných činiteľov. "K tejto konkrétnej téme sa priamo bude vyjadrovať ministerka spravodlivosti (Lucia Žitňanská)," poznamenala šéfka kabinetu.

Plat poslanca sa vypočítava z priemerného platu v národnom hospodárstve, počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa však zvyšovanie zmrazilo a platy sa do roku 2010 počítali z miezd v roku 2007. Koalícia platy odmrazila a zároveň do zákona pridala pravidlo, ktorým sa poslancom podľa výšky deficitu z predchádzajúceho roka plat automaticky kráti o päť až 15 percent.

V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent. Rezort financií odhaduje, že poslanecké platy sa na budúci rok zvýšia o 652 eur na 4 228 eur. Na platy zákonodarcov sú naviazané aj odmeny sudcov či členov vlády.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články