Brusel zastavil konanie voči Železničnej spoločnosti Slovensko pre inšpekciu v roku 2016 | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Brusel zastavil konanie voči Železničnej spoločnosti Slovensko pre inšpekciu v roku 2016

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
25.07.2019 17:20

BRUSEL - Európska komisia (EK) zastavila konanie voči Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) v súvislosti s výkonom inšpekcie v jej priestoroch v roku 2016.


"Po dôkladnom posúdení všetkých skutočností vrátane odpovede ZSSK na oznámenie námietok, ako aj ústneho vypočutia komisia rozhodla, že vo veci ďalej nebude konať," informovala vo štvrtok komisia na svojom portáli. Komisia vlani 25. septembra informovala ZSSK o svojom predbežnom stanovisku v súvislosti s tým, že bránila výkonu inšpekcie v júni 2016 v zmysle nariadenia o antitrustových pravidlách, a to poskytnutím nesprávnych informácií a vymazaním istých údajov z počítača. Napokon sa však rozhodla konanie v tomto prípade zastaviť.

Na základe inšpekcie z júna 2016 mala EK podozrenie, že ZSSK mohla uzavrieť dohody narúšajúce hospodársku súťaž s cieľom vytlačiť z trhu konkurujúcich prevádzkovateľov osobnej železničnej dopravy v rozpore s antitrustovými pravidlami Európskej únie v spojitosti so Zmluvou o fungovaní EÚ. "Toto prešetrovanie ešte stále prebieha," vyplýva zo správy komisie. Spoločnosti sú podľa nariadenia rady povinné spolupracovať počas inšpekcie s úradníkmi komisie, poskytovať im správne informácie a umožňovať im prístup k všetkým dokumentom relevantným z hľadiska antitrustového prešetrovania.

ZSSK víta rozhodnutie Európskej komisie uzavrieť prípad súvisiaci s inšpekciou v jej priestoroch bez konštatovania porušenia a uloženia akejkoľvek sankcie. "Ako ZSSK uviedla už po zverejnení informácií o predbežných záveroch komisie, nebránila vo výkone inšpekcií a bola naopak plne súčinná. ZSSK oceňuje, že komisia zohľadnila jej vyjadrenia a námietky k predbežnému posúdeniu, čo viedlo k uzavretiu celého prípadu," uviedol v reakcii riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Spoločnosť zároveň oznámila, že dodržiavanie pravidiel v oblasti hospodárskej súťaže vrátane všetkých procesných povinností je i do budúcna jej prioritou a so súťažnými orgánmi bude vždy plne spolupracovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články