°C

Utorok, 7. júl 2020. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Európska komisia zverejnila rozhodnutie žalovať Maďarsko: Dôvodom je protimigračný zákon

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP/Julien Warnand
25.07.2019 14:50

BUDAPEŠŤ - Európska komisia (EK) zverejnila vo štvrtok rozhodnutie žalovať Maďarsko na Súdnom dvore Európskej únie pre balík protimigračných zákonov známy pod označením "Zastavme Sorosa", ktorým Maďarsko kriminalizuje pomoc žiadateľom o azyl a obmedzuje právo žiadať o štatút utečenca. EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.


Komisia iniciovala v tejto záležitosti právne konanie voči Maďarsku vlani 19. júla. Ďalším krokom je podanie žaloby. Brusel sa tiež rozhodol zaslať Maďarsku výzvu týkajúcu sa neposkytnutia stravy odmietnutým žiadateľom o azyl, ktorí sú zadržiavaní v maďarských tranzitných zónach na hranici so Srbskom.

Maďarský kabinet vlani v decembri v liste adresovanom EK uviedol, že Maďarsko kritizované právne normy neodvolá. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner vtedy uviedol, že uvedené normy chránia Maďarsko i Európu. Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna 2018 návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie, podľa ktorých je možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.

Neformálne označenie tohto balíka "Zastavme Sorosa" súvisí s americkým finančníkom a filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie. Samotný Soros tieto obvinenia popiera.

Maďarská vláda je pripravená na súdny proces 

Maďarská vláda je pripravená na súdny proces v spore s Európskou komisiou (EK) na Súdnom dvore Európskej únie. Podľa spravodajského servera 24.hu to vyhlásil vo štvrtok v Budapešti hovorca vlády István Hollik, podľa ktorého kabinet aj naďalej trvá na zachovaní protimigračného balíka zákonov.

EK zverejnila vo štvrtok rozhodnutie žalovať Maďarsko na luxemburskom súde pre balík protimigračných zákonov známy pod označením "Zastavme Sorosa", ktorým Maďarsko kriminalizuje pomoc žiadateľom o azyl a obmedzuje právo žiadať o štatút utečenca. Tým sa dostal proces právneho konania voči Maďarsku iniciovaný vlani v júli do tretej etapy.

Hollik na tlačovej konferencii zdôraznil, že uvedený protimigračný balík zákonov i novela ústavy zakazujúca usadzovanie migrantov slúžia záujmom občanov Maďarska, ktorí svoj odmietavý postoj k prisťahovalectvu dali jednoznačne najavo v referende i vo voľbách do národného i Európskeho parlamentu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články