Procházka útočí na Fica: Vyšetruje veci mimo jeho úrad, štát nutne potrebuje detox! | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Procházka útočí na Fica: Vyšetruje veci mimo jeho úrad, štát nutne potrebuje detox!

Podľa Procházku vyšetruje Fico veci, ktoré idú úplne mimo jeho úrad
Podľa Procházku vyšetruje Fico veci, ktoré idú úplne mimo jeho úrad
Zdroj: SITA
10.02.2016 16:19

BRATISLAVA - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vyšetruje veci, ktoré idú kompetenčne úplne mimo jeho úrad. Vyhlásil to dnes líder mimoparlamentnej strany #Sieť Radoslav Procházka na margo sporu medzi Ficom a šéfom OĽaNO-NOVA Igorom Matovičom.


"Robert Fico sa v roku 2006 zaviazal trpezlivo a razantne odhaľovať prípady veľkej ekonomickej kriminality a politickej korupcie tak, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a v rovnosť pred zákonom. Po ôsmich rokoch svojich vlád, ktoré viedol a v ktorých mal aj ministra vnútra, sa garant tohto sľubu niekoľko dní osobne venuje veci, ktorá by vo fungujúcom štáte bola v kompetencii Finančnej správy alebo v prípade potreby orgánov činných v trestnom konaní," odkázal Procházka.

Podľa jeho slov namiesto riešenia rabovania v zdravotníctve, stagnujúceho školstva a čoraz horšej šikany tých, ktorí tu chcú robiť, premiér vyšetruje takéto veci. "Aspoň vieme, čo on považuje za premiérske témy," dodal Procházka.

Matovič dnes oznámil, že predaj svojho podniku v roku 2008 bol riadne zdanený viac ako 15 miliónmi korún. Médiám ukázal aj príslušnú kópiu daňového priznania. Rovnako sa rozhodol podať trestné oznámenie na Pavla Vandáka za krivú výpoveď a krivé obvinenie. Odmietol tvrdenie, že by bol Vandák v skutočnosti bielym koňom.

Fica zároveň vyzval, aby išiel na detektor lži. Predseda vlády odkázal, že nebude reagovať na cirkusantské návrhy. Premiér upozornil, že Matovič nepredložil nič, čím by vyvrátil, že fiktívne predal firmu bielemu koňovi. "Ak je tu niekto, kto si svoju kariéru buduje na obviňovaní iných, dokonca na obviňovaní zo závažných trestných činov bez dôkazov a tvrdí, že on jediný je čistý, tak je silný verejný záujem vedieť, či ten, kto obviňuje bez dôkazov, aj taký život vedie," upozornil.

Štát potrebuje pravidelný detox, venujme mu jednu schôdzu ročne

Jednu parlamentnú schôdzu ročne chce venovať politická strana #Sieť na čistenie právneho poriadku a zavedenie prinajmenšom jednoročnej stability pre všetky pravidlá, ktoré zamestnávateľom a samosprávam ukladajú povinnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal líder tohto mimoparlamentného subjektu Radoslav Procházka, ktorý je presvedčený o potrebe takejto detoxikácie.

"Toto je čas, keď sa na ľudí zo všetkých strán valia prísľuby nových opatrení a nových začiatkov. To, čo potrebujeme najviac zo všetkého, je pritom schopnosť štátu zabezpečiť dodržiavanie aspoň tých pravidiel, ktoré tu sú. Už teraz ich je príliš veľa a už teraz sa v nich nedá vyznať," povedal Procházka. Jeho strana preto plánuje presadiť, aby prvá schôdza parlamentu v každom kalendárnom roku bola venovaná čisteniu právneho poriadku od úprav, ktoré sú nadbytočné, nezodpovedajú realite alebo sa vzájomne vylučujú.

"Je to niečo na spôsob pôstu, očisty organizmu od toxínov. Legislatívnymi toxínmi sú práve stále nové a nové bremená, ktoré z právneho poriadku robia neprehľadný labyrint. V takom labyrinte sa potom úradom ľahko ukladajú pokuty ľuďom, ktorí nemajú čas sledovať, čo nového si pre nich štát zase vymyslel," vysvetlil Procházka.

Okrem toho plánuje #Sieť zaviesť zásadu "jeden dátum", čiže pravidlo, podľa ktorého by podnikatelia a ich zamestnanci, a rovnako tak aj samosprávy, 1. januára mali presný prehľad o tom, čo od nich počas celého roka bude štát vyžadovať. Podľa Procházku totiž nie je normálne, aby si podniky či obce museli meniť plány v apríli či septembri len preto, že sa niekto chcel vidieť večer v televízii a vymyslel ďalšiu geniálnu povinnosť, ďalší zákon.

"Sú tu dokonca pravidlá, ktorých trvácnosť by mala byť dlhšia ako jeden rok, ako napríklad odpisy investícií do nehnuteľného majetku. V legislatíve panuje totálny chaos, ktorý vo finále vedie k tomu, že nikto poriadne netuší, čo od neho ktorý úrad vlastne môže chcieť," uzavrel Procházka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články