°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Slovensko sa ponorí do štátneho smútku: Pri nehode zahynuli aj štyri deti, traja ľudia stále bojujú o život

Jedna z najtragickejších dopravných nehôd na Slovensku.
Jedna z najtragickejších dopravných nehôd na Slovensku.
Zdroj: FB/Polícia SR, /Peter Pellegrini
14.11.2019 09:30

NITRA – Stredajšia dopravná nehoda medzimestského autobusu, v ktorom cestovali prevažne stredoškoláci, a kamióna pri Nitre je jednou z najtragickejších na Slovensku. Zrejme ju spôsobilo preťažené nákladné auto, ktoré schádzalo dolu kopcom, pod váhou nákladu sa rozkývalo a narazilo do protiidúceho autobusu, ktorý vletel do jarku. Z posádky autobusu vyhaslo dvanásť životov, štyri boli deti. V piatok bude štátny smútok za obete stredajšej tragickej havárie autobusu. Bude trvať od 08.00 do 20.00 h. Rozhodla o tom dnes vláda.


Slovensko si v piatok 15. novembra uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom. Bude trvať od 08.00 do 20.00 h. Rozhodla o tom vo štvrtok vláda na mimoriadnom rokovaní. Vlajky tak budú stiahnuté na pol žrde.

Na Slovensku bol doteraz vyhlásený štátny smútok deväťkrát. Naposledy to bolo v súvislosti s úmrtím prvého prezidenta SR Michala Kováča v roku 2016. Pri podobnom dopravnom nešťastí vyhlásila štátny smútok vláda naposledy v roku 2009, a to po tragickej havárii autobusu na železničnom priecestí pri Polomke, v okrese Brezno. Pri zrážke autobusu s vlakom vtedy zahynulo 12 ľudí.

Zraneným pred príchodom záchranárov pomáhali vodiči

Po včerajšej zrážke autobusu spoločnosti Arriva na linke Nitra – Jelenec s kamiónom s návesom prevážajúceho kameň dosiaľ vyhaslo tiež 12 životov, pričom dvadsať ľudí skončilo v nemocniciach.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: TASR - Milan Ivanič

Najviac zranených prijala nemocnica v Nitre, konkrétne osem. Medzi nimi je aj šesťročný chlapec s fraktúrou nosa spolu s o svojou babičkou, ktorá utrpela otras mozgu. Jednu pacientku operovali na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny, je v stabilizovanom stave. Ďalšieho pacienta s ťažkým poranením oka operovali na klinike oftamológie.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Andrea Kalavská - ministerka zdravotníctva SR

Šesť ľudí prijali Nové Zámky, z toho 15-ročný chlapec je v ťažkom stave. Do Levíc previezli troch pacientov, z toho jeden vo vážnom stave.

Jeden 61-ročný pacient skončil v nemocnici v Banskej Bystrici s podozrením na poranenie hlavy, našťastie je mimo ohrozenia života. Mimo ohrozenia života je aj pacient, ktorého doviezli do nemocnice v Topoľčanoch. Obaja vodiči sa pri čelnej zrážke zranili ľahko.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Polícia SR

Záchranárske zložky dodatočne poďakovali šoférom, ktorí boli na mieste udalosti prví, a s pomocou autolekárničiek asistovali pri množstve zranených až do príchodu pozemných a leteckých záchranárov.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Andrea Kalavská - ministerka zdravotníctva SR

„Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave vyjadruje hlbokú a úprimnú sústrasť rodinám, príbuzným a priateľom obetí včerajšej tragickej dopravnej nehody autobusu pri Nitre. Táto tragická udalosť sa hlboko dotkla celej spoločnosti, profesionálnych hasičov nevynímajúc,“ uviedla Júlia Kedrová, odborný inšpektor KR HaZZ v Trnave.

Pri Nitre vzniklo v kultúrnom dome v Jelenci krízové centrum

V kultúrnom dome v Jelenci vzniklo improvizované krízové centrum, ktoré pomáha zvládnuť vzniknutú situáciu. „Je to skutočne mimoriadna situácia. Zasahujú príslušníci polície záchranárskych zložiek i Slovenského Červeného kríža. Poskytli sme zberné autobusy i ďalšiu potrebnú techniku,“ povedal prednosta Okresného úradu v Nitre Karol Borik.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Polícia SR

Najdesivejší pohľad na miesto nešťastia! FOTO Vrak autobusu smrti vytiahli z priekopy, z tohto mrazí

Petrovi autobus smrti ušiel pred nosom

Chýbali mu dve minúty, videl ho odchádzať. Autobus odchádzal z Nitry (smer Kolíňany) o 12:50. Peter bol v tom čase na ceste z Hlohovca do Nitry. Kvôli dopravnej situácii v meste však jeho autobus meškal, takže spoj do Jelenca mu ušiel pred nosom. Jeho desivú spoveď si prečítajte TU.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Denisa Saková

Policajti sú stále na mieste tragédie

Policajti s hasičmi odstraňovali následky havárie, ktorá sa stala okolo jednej popoludní, do neskorých nočných hodín. „Policajti sú aj teraz ráno stále na mieste,“ napísali muži zákona, ktorí na svojej sociálnej sieti zverejnili ďalšie autentické video a snímky z miesta nehody.

Hasičom sa podarilo havarovaný autobus pomocou ťažkej vyslobodzovacej techniky postaviť späť na kolesá okolo šiestej večer. Po desiatej ho odtiahli spolu s nákladiakom za účelom znaleckého skúmania.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

Vraky čakajú na expertízu

Polícia dnes zverejnila fotky vrakov, ktoré sa podrobia expertíze. „Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Okolnosti a miera zavinenia tejto tragédie sú predmetom vyšetrovania. Na mieste udalosti stále prebieha obhliadka miesta nehody a vyšetrovateľ vypočúva svedkov tragédie,“ informovali predstavitelia zákona.

Vraky čakajú na expertízu.
Zdroj: FB/Polícia SR

Vraky čakajú na expertízu.
Zdroj: FB/Polícia SR

Policajní psychológovia naďalej pomáhajú

Na mieste nehody boli od prvých chvíľ aj policajní psychológovia a Tím posttraumatickej intervenčnej starostlivosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre. Príbuzným obetiam tragickej dopravnej nehody policajní psychológovia aj naďalej pomáhajú.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

„V prvej línii sa snažili poskytnúť pomoc preživším a uľahčiť im prežiť ťažké okamihy po obrovskom šoku. Aj dnes sa po krátkom odpočinku vracajú na miesto udalosti a budú pokračovať v pomoci postihnutým touto traumou,“ uviedli zástupcovia zákona s tým, že psychologická pomoc bude v čo najkratšom čase poskytnutá aj zasahujúcim policajtom.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: FB/Polícia SR

ČIERNY DEŇ pre Slovensko! Po nehode pri Nitre zomrelo 12 ľudí, Pellegrini zvažuje štátny smútok

Pred Úradom vlády SR v Bratislave vyvesili čiernu zástavu na počesť obetí.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Čierny deň pre Slovensko

Pri tragickej nehode autobusu a nákladného auta zahynulo 12 ľudí, z toho štyri maloleté deti. Ďalších 17 ľudí je zranených, traja ťažko. Ich zdravotný stav sa doteraz nezmenil. 

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: Facebook/Denisa Saková - Ministerka vnútra SR

Podľa predbežných informácií nehodu, ktorá sa stala na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre, zrejme spôsobilo preťažené nákladné auto, ktoré schádzalo dolu kopcom, pod váhou nákladu sa rozkývalo a narazilo do protiidúceho autobusu. Zasiahlo ho v zadnej časti a autobus vletel do jarku. V autobuse sa viezli prevažne mladí ľudia, ktorí sa vracali zo škôl.

Slovensko sa ponorí do
Zdroj: Facebook/HaZZ


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
ZDROJ: TASR
VIDEO: FB/Polícia SR, /ATE

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články