Sylvester Stallone smúti: Zomrel »otec« legendárneho Rockyho! | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Sylvester Stallone smúti: Zomrel »otec« legendárneho Rockyho!

Robert Chartoff (vpravo) aj so Sylvestrom Stallonem
Robert Chartoff (vpravo) aj so Sylvestrom Stallonem
Zdroj: SITA
11.06.2015 15:30

SANTA MONICA – Vo veku 81 rokov zomrel v stredu Robert Chartoff, americký oscarový filmový producent, vďaka ktorému vznikol legendárny Rocky. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na jeho spolupracovníkov.


Robert Chartoff zomrel doma v kalifornskom meste Santa Monica, oznámila Lynn Hendeeová, prezidentka jeho spoločnosti Chartoff Productions. Filmový producent a filantrop trpel rakovinou pankreasu. 

Narodil sa v New Yorku v období Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Filmovým producentom bol už takmer desaťročie, keď sa dostal k scenáru filmu Rocky (z roku 1976), ktorý sa stal pre jeho kariéru rozhodujúcim.

Bola to nízkorozpočtová snímka v hlavnej úlohe so Sylvestrom Stalloneom, ktorý k nej napísal aj scenár. Stala sa obrovským kasovým trhákom a získala tri Oscary vrátane kategórie najlepší film. Chartoff a jeho spoločník Irwin Winkler produkovali všetkých sedem filmov zo série "Rocky" o boxerovi menom Rocky Balboa – vrátane pripravovaného pokračovania "Creed", ktoré je už v postprodukcii a do kín sa má dostať koncom tohto roka.

Filmový producent Chartoff pracoval aj ako sedemdesiatnik a dokonca osemdesiatnik; k jeho posledným filmom patrí napríklad "Enderova hra" z roku 2013 s Harrisonom Fordom a "The Gambler" z roku 2014 s Markom Wahlbergom.

Produkoval i ďalší kultový film z prostredia boxu, Zúriaci býk z roku 1980, ktorý režíroval Martin Scorcese a aj Chartoffovi vyniesol nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied. K jeho ďalším produkovaným filmom patria Správna posádka (1983), ktorá si vyslúžila štyri Oscary, a Kone sa taktiež strieľajú (1969) s Jane Fondovou. Po Chartoffovi zostalo päť detí, ktoré mal s tromi rôznymi ženami, a smútiaca manželka Jenny Weymanová.


Galéria

Robert Chartoff (vpravo) Sylvester Stallone napísal k Sylvester Stallone v úlohe

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, MGM

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články