Slovenská advokátska komora prešetruje viacero podnetov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Slovenská advokátska komora prešetruje viacero podnetov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.11.2019 21:15

BRATISLAVA - Slovenská advokátska komora (SAK) koná voči advokátom podozrivým z porušovania advokátskych predpisov. Revízna komisia SAK prešetruje viacero podnetov v súvislosti s medializovanými kauzami Mariana Kočnera a prepisov jeho Threemy. Uviedla to jej hovorkyňa Alexandra Donevová v reakcii na otázky.


"Konáme vo všetkých veciach možného porušenia advokátskych predpisov, o ktorých sa dozvieme. Máme prepracovaný a funkčný systém dohľadu nad dodržiavaním stavovských predpisov vrátane etických pravidiel, ktorý dôsledne uplatňujeme aj v aktuálnej situácii," informovala Donevová.

Na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek TV Markíza čítal obhajca televízie Daniel Lipšic komunikáciu Mariana K. s viacerými osobami. Medzi nimi má byť podľa Markízy aj obhajca obžalovaného Marek Para. V komunikácii cez Threemu mal Marianovi Kočnerovi písať o svojom inom klientovi, ktorý bol obvinený v daňovej kauze, známej ako Shark. Para mal podľa komunikácie s obžalovaným Marianom K. komunikovať aj o jeho stretnutiach s bývalým šéfom Národnej kriminálnej agentúry Petrom Hraškom.

"Prepismi Threemy nedisponujeme, reagovať tak môžeme až na v médiách zverejnené informácie. Každú takú informáciu, týkajúcu sa advokáta, vyhodnocujeme a následne kancelária komory podáva Revíznej komisii SAK podnet na prešetrenie," reagovala Donevová s tým, že komisia prešetruje z iniciatívy SAK viacero podnetov.

Poukazuje, že komisia každoročne prijme a prešetruje okolo 500 sťažností na konanie advokátov. "Nezávislé dvojinštančné disciplinárne senáty každoročne vedú a rozhodnú viac ako 100 disciplinárnych konaní voči advokátom," doplnila.

Advokátovi môže byť podľa jej slov udelený disciplinárny postih od napomenutia, cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov. "Ak sa advokát dopustí konania v zmysle Trestného zákona, máme efektívne nástroje na pozastavenie jeho činnosti a následné vyčiarknutie zo zoznamu advokátov," uzavrela Donevová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články