°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej komunikácii: VIDEO Takto bola naša krajina riadená

Zdroj: Topky/Maarty
15.08.2019 14:00

BRATISLAVA – Slovensko nie je určite právnym štátom a nemôže ním byť v situácii, keď tí, ktorí by mali stáť pred súdom, vykonávali korupciu, podvody a bezstarostne sa usmievali. Druhí ľudia, ktorí boli pre politickú moc nepríjemní, boli diskreditovaní a boli voči nim vznášané obvinenia.


Na margo zverejnenej údajnej komunikácie podnikateľa Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, ktorí sú obvinení z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, to vo štvrtok vyhlásil líder vznikajúcej strany Za ľudí a bývalý prezident Andrej Kiska.

Kočner mal cez spojky komunikovať s Kaliňákom a Ficom

„To, aký prívlastok dáme nášmu štátu, nechám na občanov,“ povedal Kiska. Upozornil, že Kočner mal cez svoje spojky ovplyvňovať políciu a priamo komunikoval s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a bývalým premiérom a súčasným predsedom Smeru Robertom Ficom. „Takto bola naša krajina riadená,“ tvrdí Kiska.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

Predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová povedala, že minulý týždeň podala podnety na policajnú inšpekciu s vážnymi podozreniami na prepojenie organizovaných skupín na štátne bezpečnostné zložky. „Táto situácia vážne podkopáva základy štátu a bezpečnosť občanov. Keď sme mali kauzu Gorila, tak to bolo najmä o kšeftoch. Táto situácia je zásadne iná, pretože sa tu nejedná len o kšefty, ale o ovplyvňovanie polície, súdov, politikov a táto situácia stála dvoch mladých ľudí život,“ skonštatovala.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

Za ľudí chce otvorenú voľbu kandidátov na sudcov ÚS

Vznikajúca strana Za ľudí vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby chýbajúcich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR volili v otvorenej voľbe. Podľa lídra strany a bývalého prezidenta Andreja Kisku tak bude jasne vidieť, kto čo robí a kto za koho hlasuje. Zároveň vyzval záujemcov, aby opätovne kandidovali, a inštitúcie, aby znova dávali návrhy na kandidátov.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

Kiska vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že 12 rokov sa vedelo o voľbe nových sudcov ÚS, no napriek tomu sa nenašla politická zhoda a ochota navoliť dostatočný počet kandidátov. „Mnohí kandidáti sú už z toho unavení a nechcú ísť opäť do toho. Chcem ich však poprosiť, i organizácie, ktoré môžu dávať návrhy, aby tak spravili. ÚS je jednou z našich najdôležitejších inštitúcií v krajine,“ povedal.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

Na ÚS sa hromadia podania

Predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí a nezaradená poslankyňa parlamentu Veronika Remišová tvrdí, že súčasná vládna koalícia marila voľbu kandidátov na sudcov ÚS. „Pre chýbajúcich sudcov sa na ÚS hromadia podania, ktoré ležia na stole. Nikto sa nimi nezaoberá a neustále pribúdajú,“ skonštatovala s tým, že takáto situácia vážne poškodzuje práva občanov.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

V parlamente podľa jej slov ostáva zvoliť ešte štyroch kandidátov na ústavných sudcov, doteraz sa však prihlásili len dvaja kandidáti. „Ja im ľudsky rozumiem, že sa na takejto nedôstojnej a spolitizovanej voľbe nechcú zúčastňovať. Napriek tomu by som chcela požiadať aj profesijné organizácie, aby boj nevzdávali,“ uviedla. Ako tvrdí, je kľúčové, aby ÚS bol obsadený čestnými a schopnými odborníkmi.

Zhrozený Kiska o Kočnerovej
Zdroj: Topky/Maarty

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu uviedla, že očakáva, že parlament na septembrovej schôdzi zvolí všetkých chýbajúcich kandidátov. Potom mieni okamžite konať, aby bol ÚS SR čo najskôr plne funkčný. Parlament doteraz zvolil 14 kandidátov. Do plného počtu 18 teda chýbajú ešte štyria.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články