°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Slovensko si zvolilo europoslancov: FOTO Sudca, ktorý mal problémy so zákonom, ekológovia aj známe tváre

Europoslanci
Europoslanci
Zdroj: Facebook
27.05.2019 09:59

BRATISLAVA - Uplynulý víkend si Slováci volili tých, ktorí ich najbližších päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente. Víťazom sa stala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu, o takmer päť percent zaostával Smer-SD a prvú trojicu uzatvorila Kotlebova ĽSNS. Do Bruselu sa prebojovali aj kandidáti KDH, SaS a OĽaNO. Zoznámte sa, toto sú oni.


- v roku 2014 volilo 13 percent Slovákov, účasť v roku 2019 stúpla na 22,74 percenta

 

- Slovensko bude zastupovať 14 europoslancov, do europarlamentu pošleme dvoch súčasných poslancov a 12 nováčikov

- najviac hlasov spomedzi zvolených kandidátov vo voľbách získala súčasná europoslankyňa Monika Beňová

Smer-SD 

Úspešní kandidáti za Smer.
Zdroj: TASR /Michal Svítok, TASR - Martin Baumann, facebook

Monika Beňová (89 472 hlasov)

Celkovo najviac preferenčných hlasov v eurovoľbách spomedzi slovenských kandidátov získala rodená Bratislavčanka Monika Beňová, spoluzakladateľka a v súčanosti členka strany Smer-SD. V europarlamente nie je nováčikom. Pôsobí v ňom od roku 2004, konkrétne v skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Monika Beňová
Zdroj: TASR /Michal Svítok

Miroslav Číž (51 362 hlasov)

Miroslav Číž je pre Slovákov taktiež známa tvár. Okrem iného je totiž poslancom Národnej rady za stranu Smer-SD, v ktorej je podpredseda, v minulosti bol aj na poste podpredsedu NR SR. 

Miroslav Číž
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Robert Hajšel (13 773 hlasov)

Bývalý novinár, ktorý prinášal informácie priamo z Bruselu, a tiež funkcionár Európskeho parlamentu. To je Robert Hajšel.

Robert Hajšel
Zdroj: Facebook-Robert Hajšel

 

Koalícia PS/Spolu

Úspešní kandidáti PS a
Zdroj: Facebook

Michal Šimečka (81 735 hlasov)

Podpredseda Progresívneho Slovenska pôsobil napríklad aj ako poradca českého ministra zahraničných vecí. Venuje sa problematike európskej integrácie a bezpečnosti. V Bruseli pracoval aj v minulosti, nie však v úlohe europoslanca. Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford. Diplom získal v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov. Až do súčanosti však v politike nepôsobil.

Slovensko si zvolilo europoslancov:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Michal Wiezik (29 998 hlasov)

Vysokoškolský pedagóg, vedec a ekológ. Jeho pôsobiskom je Fakulta skológie a enviromentalistiky vo Zvolene. Uvádza o sebe, že presadzuje fungujúcu ochranu prírody, podporu života a racionálny manažment prostredia a spoločnosti. 

Slovensko si zvolilo europoslancov:

Martin Hojsík (27 549 hlasov)

Vyštudovaný biológ a aktivista Martin Hojsík je programový riaditeľ a člen predstavenstva medzinárodnej dobročinnej charity. V minulosti pracoval na globálnych kampaniach pre Greenpeace či Action Aid. Aktivistom v oblasti životného prostredia a sociálnych hnutí je od roku 1993. Pôsobí v strane Progresívne Slovensko. 

Martin Hojsík
Zdroj: Facebook-Martin Hojsík

Vladimír Bilčík (26 202 hlasov)

Vladimír Bilčík vedie pracovnú skupinu Spolu pre medzinárodné vzťahy a učí na Katedre politológie FiF UK. Venuje sa výskumu a projektom, ktoré súvisia s EÚ.

Vladimír Bilčík
Zdroj: SITA/Jana Birošová
.

SaS

SaS
Zdroj: Facebook

Lucia Ďuriš Nicholsonová (52 331 hlasov)

Vo voľbách v roku 2014 jej pokus o získanie miesta v europarlamente nevyšiel. Aj vtedy kandidovala za stranu SaS, v ktorej pôsobí aj v súčasnosti. Je podpredsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Lucia Ďuriš Nicholsonová v
Zdroj: SITA - Diana Černáková

Eugen Jurzyca (33 540 hlasov)

Svoje znalosti môže v europarlamente využiť aj Bratislavčan Eugen Jurzyca, taktiež poslanec NR SR, niekdajší minister školstva a ekonóm. 

 Eugen Jurzyca
Zdroj: SITA/Jana Birošová

KDH

KDH
Zdroj: Facebook

Ivan Štefanec (33 128 hlasov)

V europarlamente pôsobí od roku 2014, občania ho zvolili ešte ako lídra kandidátky SDKÚ-DS. Teraz jeho meno krúžkovali na kandidátke KDH, členom strany je od roku 2015. Narodil sa v Považskej Bystrici.

Ivan Štefanec
Zdroj: SITA/Európska ľudová strana

Miriam Lexmann (27 883 hlasov)

Miriam Lexmann je poradkyňou pre zahraničnú a európsku politiku pre KDH. Pôsobí ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného Republikánskeho Inštitútu. Svojho mandátu v europarlamente sa ale ujme až po odchode Veľkej Británie z EÚ, teda po brexite.

Miriam Lexmann
Zdroj: Facebook-Miriam Lexmann

OĽaNO

Peter Pollák (23 815 hlasov)

Jediný úspešný kandidát za hnutie OĽaNO pôsobil v minulosti aj ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Tohto roku sa stal prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti.

Peter Pollák
Zdroj: Facebook/Peter Pollák

ĽSNS

Úspešní kandidáti za ĽSNS
Zdroj: Facebook,

Miroslav Radačovský (42 276)

Bývalý sudca okresného súdu v Poprade sa musel vzdať funkcie po kontroverzných výrokoch na adresu Andreja Kisku. Známy je z kauzy tzv. tatranských pozemkov. Na konte má však viac prehreškov. V roku 2012 bol obžalovaný z nedovoleného ozbrojovania a prechovávania drog. Žilinský súd ho oslobodil.

Miroslav Radačovský
Zdroj: TASR - Adriána Hudecová

Milan Uhrík (42 779 hlasov)

Podpredseda Kotlebovej ĽSNS, kedysi IT manažér. Neúspešne kandidoval na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Do europarlamentu prekrúžkoval až zo 14 miesta na kandidátke.

Milan Uhrík
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Ste spokojní s výsledkami eurovolieb?

Áno

1150

Nie

4261

Počet hlasov: 5411


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články