Kresťanskí demokrati v tom majú jasno: Rozhodnutia ohľadom eurovolieb a prezidentského kandidáta | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Kresťanskí demokrati v tom majú jasno: Rozhodnutia ohľadom eurovolieb a prezidentského kandidáta

Alojz Hlina a František Mikloško
Alojz Hlina a František Mikloško
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
16.02.2019 18:10

BRATISLAVA - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podporuje Františka Mikloška v jeho zápase o slušné a spravodlivé Slovensko, do ktorého vstúpil ako kandidát na prezidenta SR. Uzniesla sa na tom Rada KDH, ktorá v sobotu zasadala vo Zvolene.


"Pri téme prezidentských volieb sme sa dostali do mimoriadne zaujímavej a ťažkej situácie. KDH v prvom kole podporuje Františka Mikloška. Rešpektujeme však, ak si naši členovia, sympatizanti a voliči budú vyberať z dvojice mien František Mikloško alebo Robert Mistrík. V druhom kole, ktoré určite bude, KDH jednoznačne podporí toho kandidáta, ktorý z dvojice týchto mien postúpi do druhého kola," konštatoval predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina.

Ako Hlina zdôraznil, Slovensko si už nemôže dovoliť "ďalšie predlžovanie agónie Smeru-SD" a ani vystaviť krajinu opäť tieňom "mečiarizmu". Pre rozvoj SR je dôležité hľadať to, čo nás spája a nie hľadanie rozdielov. "Ak toho, čo nás spája je viac, než toho, čo nás rozdeľuje, je potom racionálnou voľbou zodpovedných politikov k takým riešeniam pristúpiť," dodal Hlina.

Rada si v závere rokovania pripomenula výročie, ktoré kresťanských demokratov čaká v nedeľu (17.2.). Oslavujú 29 rokov vzniku KDH. Pri tejto príležitosti najstarší a najmladší člen Rady prekrojili slávnostnú tortu.

Do europarlamentu so Štefancom

Lídrom kandidačnej listiny KDH do májových eurovolieb bude súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Ten v priebehu tohto volebného obdobia odišiel z SDKÚ-DS a následne vstúpil do KDH. Dnes schválila poradie na kandidátke Rada KDH. Dvojkou na kandidátke je Miriam Lexmann, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Z tretieho miesta na kandidačnej listine bude kandidovať riaditeľ Dobrej noviny Maroš Čaučík.

Ivan Štefanec
Ivan Štefanec
Zdroj: Jan Zemiar

Z posledného miesta bude kandidovať bývalý predseda hnutia Ján Figeľ. Na protest proti jeho zaradeniu sa zriekol kandidatúry Peter Stach, ktorý mal mať na kandidátke siedme miesto. „Členov Rady som pri zdôvodnení môjho rozhodnutia povedal, že politik, ktorý je najviac zodpovedný za to, že KDH je dnes mimo parlamentu, nepatrí na jeho kandidátku do EP. Ako kandidát by som toto rozhodnutie nedokázal verejne obhajovať,“ napísal Stach na sociálnej sieti.

Stach si tiež myslí, že KDH mohlo byť veľkorysé a osloviť ostatné dve kresťanské strany s ponukou koalície. „Je mi to naozaj veľmi ľúto, pretože som naozaj chcel kandidovať. Chcel som diskutovať s ľuďmi o tom, aká by mala mala byť Európa, chcel som to robiť naživo, ísť do toho s vlastnou tvárou,“ napísal.


Galéria

Alojz Hlina a František Ivan Štefanec

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články