Bombové útoky na Srí Lanke majú byť odplatou za útok v Christchurchi, kde zomrelo 50 ľudí | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Bombové útoky na Srí Lanke majú byť odplatou za útok v Christchurchi, kde zomrelo 50 ľudí

Srí Lanka - bombový útok
Srí Lanka - bombový útok
Zdroj: TASR/AP
23.04.2019 11:10

KOLOMBO - Z doterajšieho vyšetrovania samovražedných bombových útokov, ktoré si na Srí Lanke vyžiadali viac než 300 ľudských životov, vyplýva, že boli "odplatou za Christchurch". Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na štátneho tajomníka srílanského ministerstva obrany Ruvana Vidževardeneho.


"Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že to, čo sa stalo (v nedeľu) na Srí Lanke, bolo odplatou za útok voči moslimom v Christchurchi," uviedol Vidževardene v parlamente. Pätnásteho marca zaútočil 28-ročný Austrálčan a samozvaný biely rasista Brenton Tarrant automatickými zbraňami v mešite Al Noor v centre Christchurchu a vzdialenejšej mešite Linwood. Muž zastrelil 50 ľudí a ďalšie desiatky zranil.

Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke. Zranených je podľa polície približne 500 ľudí. K výbuchom došlo v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Battikalóa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pričom zahynuli traja policajti.

Polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb a je medzi nimi aj jeden Sýrčan, uviedla agentúra Reuters. Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy.

Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národná Tawhíd džamáat (NTJ). Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.

Maďarská vláda poskytne pomoc ťažko zraneným a sirotám

Maďarská vláda poskytne rýchlu finančnú pomoc vo výške deviatich miliónov forintov (28.117 eur), určenú pre ťažko zranených a siroty po nedeľňajších bombových útokoch na Srí Lanke. Oznámil to v pondelok večer štátny tajomník úradu vlády zodpovedný pre pomoc prenasledovaným kresťanom Tristan Azbej.

Vo verejnoprávnej televízii M1 predstaviteľ maďarskej vlády povedal, že po tomto kroku preverí kabinet možnosti rozsiahlejšej pomoci. Azbej, ktorý je vo vláde zodpovedný aj za realizáciu programu Hungary Helps, podotkol, že - žiaľ - zo strany niektorých západných krajín sú snahy zamlčať, že išlo o útok proti kresťanom a proti Západu. Zdôraznil, že v súčasnosti je práve kresťanstvo najprenasledovanejším náboženstvom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články