°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

VIDEO Explózie v ruskom muničnom sklade: Evakuujú celú oblasť, vzdušný priestor je uzavretý

Požiar a výbuchy v muničnom sklade si vyžiadali 12 zranených
Požiar a výbuchy v muničnom sklade si vyžiadali 12 zranených
Zdroj: SITA/Liza Uskova via AP
06.08.2019 09:36

KAMENKA - Detonácie zásob výbušnín vo vojenskom muničnom sklade pri dedine Kamenka v okrese Ačinsk v Krasnojarskom kraji na ruskej Sibíri už ustali. Hrozba výbuchu jednotlivých kusov munície však naďalej pretrváva, informoval v utorok námestník ministra obrany Dmitrij Bulgakov. Dodal, že predbežne sa za príčinu požiaru považuje zlyhanie ľudského faktora.


Ako uviedla agentúra Interfax, požiar v sklade so zásobami výbušniny používanej pri výrobe delostreleckej munície vypukol v pondelok okolo poludnia SELČ na území jedného zo skladov vojenskej jednotky v okrese Ačinsk na západe Krasnojarského kraja. Požiar spôsobil výbuchy, ktoré trvali niekoľko hodín.

Uzavretá Transsibírska železnica

V obciach nachádzajúcich sa v okruhu 20 kilometrov od miesta mimoriadnej udalosti bola nariadená evakuácia. V celom okrese platí stav núdze. Vzdušný priestor nad daným územím bol uzavretý. Zastavená bola aj vlaková doprava po neďalekej vetve Transsibírskej železnice. Uzavretá bola i rýchlostná cesta medzi mestami Ačinsk a Užur.

Požiar a výbuchy v
Zdroj: SITA/Liza Uskova via AP

Zranených bolo 12 ľudí, ich životy podľa Interfaxu nie sú ohrozené. Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že jedna osoba je nezvestná. Správu o smrti jedného človeka však ministertstvo obrany nepotvrdilo, uviedla agentúra TASS. Podľa zdroja z ministerstva obrany horieť začalo v dvoch úložiskách, kde sa nachádzalo približne 25.000 kusov munície. Tlaková vlna povybíjala sklené výplne v oknách na domoch v okolí i na vozidlách. Zdroj uviedol, že úlomky črepín vybuchujúcich granátov dopadali až do vzdialenosti 15 kilometrov od dejiska požiaru. Oheň zničil hasiace zariadenie umiestnené na území vojenského objektu, ktorý je uzavretý a strážený.

Problémom sú požiare

Krasnojarský kraj je jedným zo sibírskych regiónov, kde vyčíňajú mohutné lesné požiare, ktoré spôsobili veľké znečistenie ovzdušia v osídlených oblastiach. Po vlne kritiky za nečinnosť vedenie krajiny nariadilo, aby sa do požiarmi zasiahnutých oblastí vyslali ako posily aj príslušníci ruskej armády, ktorí pomáhajú hasičom a záchranárov z ministerstva pre mimoriadne situácie. 

Požiar a výbuchy v
Zdroj: SITA/Liza Uskova via AP

Ako napísal spravodajský server Novaja gazeta, kým ministerstvo obrany následne informovalo, že v Krasnojarskom kraji a Irkutskej oblasti boli v priebehu štyroch dní uhasené lesné požiare na ploche s rozlohou vyše 700.000 hektárov, štátny úrad na ochranu lesov (Avialesoochrana) uviedol, že za pomoci 87 hasičských lietadiel sa za štyri dni spoločným úsilím všetkých zapojených subjektov podarilo uhasiť plamene vyčíňajúce na území s rozlohou 20.700 hektárov.

Požiar je uhasený

Požiar v sklade munície v blízkosti mesta Ačinsk v Krasnojarskom kraji je už úplne zlikvidovaný. Informovalo o tom v utorok ruské ministerstvo obrany. Príslušné úrady medzičasom odvolali zákaz preletov lietadiel nad postihnutou zónou.

Podľa agentúry Interfax ministerstvo dodalo, že v súčasnosti už v sklade nie sú žiadne ohniská požiaru. Celú plochu ešte dohášajú za pomoci vojenských lietadiel a vrtuľníkov. Podľa agentúry TASS bol na miesto vyslaný tím špecialistov na likvidáciu následkov mimoriadnych situácií z Moskvy, ktorí majú k dispozícii aj multifunkčné robotické zariadenia Uran-14. 

Chronológia výbuchov v továrňach na výrobu výbušnín v Rusku

      -- 7. mája 2014 došlo k výbuchu v prevádzke na výrobu výbušnín a munície v Novosibirsku. Zahynuli traja ľudia, ďalších deväť bolo zranených. Vyšetrovaním sa zistilo, že výbuch nastal počas rozvažovania výbušniny, počas ktorého zamestnanci nemali predpísané pracovné oblečenie a obuv s dielektrickými vlastnosťami. K výbuchu došlo po výboji statickej elektriny, ktorá zapálila suspenziu výbušných mikročastíc. Za porušenie bezpečnostných predpisov pri narábaní s výbušnými materiálmi boli na tresty väzenia odsúdené vedúca prevádzky a vedúca zmeny.

      -- 30. septembra 2015 pri výbuchu v prachárni v meste Kotovsk v Tambovskej oblasti zahynuli dvaja zamestnanci a ďalší traja utrpeli vážne zranenia a popáleniny. Epicentrum explózie sa nachádzalo v blízkosti dvoch budov, kde sa sušilo niekoľko ton pyroxylínového prášku používaného v ručných zbraniach a v delostrelectve. Obe budovy boli v dôsledku výbuchu úplne zničené. Podľa vyšetrovateľov explózia nastala v dôsledku nedbanlivosti jedného z pracovníkov, ktorý si zapálil cigaretu rovno vedľa skladu.

      -- 11. marca 2016 došlo v prachárni v meste Kotovsk v Tambovskej oblasti k požiaru, pri ktorom zahynuli dve osoby. Ďalší traja zamestnanci boli v kritickom stave prevezení do nemocnice, kde rozsiahlym popáleninám podľahli. Inšpekcia ruského ministerstva priemyslu a obchodu, ktorá sa prípadom zaoberala, odhalila množstvo porušení bezpečnostných a pracovných noriem.

      -- 17. januára 2017 došlo v meste Bijsk v Altajskom kraji k výbuchu počas prác na výstavbe novej budovy továrne na výrobu výbušnín. Vážne zranenia pritom utrpeli štyria ľudia; jeden z nich im neskôr podľahol. Výbuch zavinilo neopatrné zaobchádzanie so zvyškami výbušniny, ktoré sa stavební robotníci snažili odstrániť bez náležitých pracovných nástrojov a ochranných prostriedkov.

      -- 24. marca 2017 nastal výbuch v továrni na výrobu výbušnín v Kazani. Následný požiar si vyžiadal smrť jednej osoby. Požiar zachvátil plochu 400 metrov štvorcových a napáchal veľké škody v sklade s hotovými výrobkami. 

      -- V tom istom roku sa v tomto podniku vyskytli aj ďalšie dva veľké incidenty s explóziami a požiarmi: 16. júna a 22. novembra. V oboch prípadoch nedošlo k žiadnym zraneniam. Príčiny výbuchov sa v médiách neuvádzali, ale úrady v rokoch 2016-17 opakovane upozorňovali manažment i zamestnancov na porušovanie bezpečnostných predpisov.

      -- 31. augusta 2018 došlo k výbuchu v zbrojovke v meste Dzeržinsk, pri ktorom zahynulo päť ľudí. Ďalších šesť zamestnancov spoločnosti utrpelo zranenia. Požiar zachvátil plochu s rozlohou 100 metrov štvorcových. Príčinou explózie bolo zrejme nedodržanie technologického procesu.

      -- 8. októbra 2018 vybuchla plynová fľaša na území továrne na výrobu výbušnín v meste Perm. Zomreli pritom traja ľudia. Podľa jednej z vyšetrovacích verzií explóziu spôsobilo zrejme porušenie pravidiel bezpečnosti pri práci. 

      -- 1. júna 2019 si požiar a následná séria výbuchov v prevádzke na výrobu výbušnín v meste Dzeržinsk v Nižnonovgorodskej oblasti ležiacej v centre európskej časti Ruska vyžiadala najmenej 38 zranených.


Galéria

Požiar a výbuchy v Požiar a výbuchy v Požiar a výbuchy v

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/euronews/Дизель Dizel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články