MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach: VIDEO Ľudia so strachom vybiehali do ulíc | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach: VIDEO Ľudia so strachom vybiehali do ulíc

Otrasy si nepamätajú od roku 1999
Otrasy si nepamätajú od roku 1999
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris
19.07.2019 13:49

ATÉNY - Grécko dnes o 14:13 miestneho času (13:13 SELČ) zasiahlo krátke zemetrasenie o sile 5,1 stupňa. Jeho ohnisko bolo 22 kilometrov severozápadne od Atén v hĺbke 12 kilometrov, informovala európska agentúra pre sledovanie zemetrasenia EMSC.


Otrasy zachytili naživo v štúdiách štátnej televíznej a rozhlasovej stanice ERT. Americký geologický ústav USGC otrasy vyhodnotil na 5,3 stupňa. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete či vážne škody.

MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach:
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Mapa, ktorá zobrazuje všeobecný dosah zemetrasenia v regióne
MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach:
Zdroj: Twitter.com/EMSC

Aténsky inštitút geodynamiky stanovil predbežnú magnitúdu zemetrasenia na 5,1. Zatiaľ neboli hlásené zranenia ani škody. "Bolo silné, ale našťastie krátke," vyhlásil o zemetrasení jeden zo svedkov. Podľa seizmológov boli otrasy značné, pretože ohnisko bolo blízko k zemskému povrchu.

Ľudia v panike utekali z budov

Ľudia v Aténach pri záchvevoch pôdy vybiehali z domov, napísala agentúra AP. Vysoké budovy v metropole boli po zemetrasení evakuované, uviedla agentúra Reuters. Naposledy v gréckom hlavnom meste zemetrasenie udrelo v roku 1999.

MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach:
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Hlásia aj výpadky prúdu

Podľa miestnych médií otrasy spôsobili výpadky elektrického prúdu a telekomunikačných sietí. Grécke médiá tiež informovali tiež o čiastočných výpadkoch elektrickej energie s tým, že internet naďalej fungoval bez obmedzení. Hasičom v metropole volajú ľudia uväznení vo výťahoch. 

MIMORIADNE Zemetrasenie v Aténach:
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Podľa informácií Černínského paláca evakuovali kvôli zemetraseniu svoje zastupiteľské úrady v gréckej metropole niektoré krajiny, napríklad Fínsko, Británia, Dánsko a Írsko. Panujú obavy, že otrasy sa môžu opakovať. EMSC zaznamenal už dve vlny následných otrasov o sile 3,2 a 3,6 stupňov Richterovej stupnice. V roku 1999 zemetrasenie so silou 5,9 magnitúdy usmrtilo 143 osôb v Aténach a oblasti na severozápad od hlavného mesta.


Galéria

Otrasy si nepamätajú od Mapa, ktorá zobrazuje všeobecný

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: Twitter.com/Sotiris Nikas, YouTube/Kostas

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články