Sobota, 18. september 2021. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Čaputová po víťazstve vo voľbách: Definitívny odchod zo strany, cenné rady Šefčoviča

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
31.03.2019 16:00

BRATISLAVA - Oficiálna víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová bude rada, ak sa za antikampaňou, ktorej čelila aj zo strany Smeru-SD, urobí hrubá čiara. Povedala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.Čítajte aj: Prezidentské voľby 2019: Ľudia podľa Čaputovej neveria politikom, výzva je nesklamať


"Treba mať na pamäti nie osobné dotknutia, ale je potrebné pozerať dopredu, nezaseknúť sa v osobných sporoch. Treba sa sústrediť na vecnú stránku," apeluje. Čaputová zároveň upozornila, že fragmentácia spoločnosti nepomáha. "Mojou snahou bude komunikovať otvorene svoj názor, ale s veľkým ohľadom na nositeľov iného názoru. Ako liberálna kandidátka som oslovila aj konzervatívnych voličov, za čo som veľmi vďačná. Ak sme schopní vecného dialógu, sme schopní aj dobrých riešení," myslí si.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová sa prihovorila
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

Dosiahnutie zmeny v spoločnosti je podľa jej slov postupný proces. "Prezident má byť inšpirátorom, motivátorom a spájačom spoločnosti," odkázala. Čaputová zopakovala, že v blízkom čase ukončí členstvo v strane Progresívne Slovensko. "Stranícka linka musí zaniknúť," ozrejmila.​

Šefčovič radí Čaputovej komunikovať so Smerom zmierlivo

Zuzana Čaputová ako oficiálna víťazka prezidentských volieb by mala so stranou Smer-SD komunikovať aktívne a hľadať slovník, ktorý napätie zmenší. Na otázku moderátora, ako na to, jej to v relácii televízie Markíza Na telo poradil neúspešný kandidát na hlavu štátu Maroš Šefčovič. "Zároveň treba klásť dôraz na silný sociálny rozmer. Volil by som teda slovník, ktorý by ľudí spájal. Ale bude pre ňu dôležité komunikovať nielen so Smerom-SD, ale so všetkými predstaviteľmi strán," odporúča Šefčovič.

Maroš Šefčovič
Čaputová po víťazstve vo
Zdroj: Topky/Maarty

Čaputová uistila, že sa bude uchádzať o dobré vzťahy najmä s premiérom, predsedom Národnej rady (NR) SR, ale aj s lídrami strán. "Chcem sa pokúsiť o vecnú debatu a vecný dialóg," deklarovala. Na otázku, čo hovorí na časté cesty predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) do Ruska, Čaputová odvetila, že by s ním komunikovala aj na tieto témy, aby bližšie spoznala jeho vnímanie. Ako prezidentka by sa ho snažila upozorniť na to, aký obraz o Slovensku môžu takéto cesty vysielať a že to ohrozuje jednotné vnímanie zahraničnej politiky.

Šefčovič v súvislosti s voľbami povedal, že ak by niečo mohol urobiť inak, tak by sa viac sústredil na zmobilizovanie väčšieho počtu voličov. "Lebo jediné, čo ma mrzí, je, že prišlo voliť menej ľudí ako v prvom kole. Počasie ťahalo ľudí skôr von ako k urnám. Ak by bola vyššia účasť, rozdiel medzi nami by bol menší," myslí si.

Šefčovič o budúcnosti

Neúspešný kandidát zopakoval, že o svojej budúcnosti bude rozmýšľať. "Určite budem prítomnejší na Slovensku. Ale o nomináciu do ďalšej Európskej komisie by som mal záujem. Budem však aj rozmýšľať, ako využiť potenciál 750.000 voličov," avizoval. Čaputová by Šefčoviča ako eurokomisára podporila.

Branislav Ondruš
Branislav Ondruš
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Štátny tajomník rezortu práce Braňo Ondruš (Smer-SD) v diskusii povedal, že jeho strana dopadla v prezidentských voľbách najlepšie spomedzi všetkých parlamentných strán. "Ukázalo sa, že práve náš kandidát bol spomedzi kandidátov parlamentných strán jediný, ktorý sa dostal do druhého kola. Som hlboko presvedčený, že sme ponúkli najlepšieho kandidáta," zdôraznil.

Slušná, vzdelaná a kultúra žena

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) označila za víťazku sobotňajšej (30. 3.) noci Čaputovú. "Bola uveriteľná, bolo vidieť, že je to jedna slušná, vzdelaná a kultúra žena. Blahoželám celému Slovensku, že máme prezidentku, ktorá nás bude, verím tomu, veľmi dobre reprezentovať," podotkla.

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Čaputová po víťazstve vo
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ďuriš Nicholsonová si nemyslí, že Čaputová vyhrala preto, lebo je z Progresívneho Slovenska. "Vyhrala, lebo je to slušná a kultivovaná žena. Kampaň si odpracovala sama a ja tam nevidím žiaden presah do parlamentných volieb," odvetila na otázku, či sa SaS neobáva rastúcej konkurencie.


Galéria

Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová Maroš Šefčovič Branislav Ondruš Lucia Ďuriš Nicholsonová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články