FOTO Volebné vyčíňanie Medzanoch: Za zničenie urny začala polícia stíhanie | Topky.sk

°C

Pondelok, 11. november 2019. Meniny má Martin, Maroš, zajtra Svätopluk.

FOTO Volebné vyčíňanie Medzanoch: Za zničenie urny začala polícia stíhanie

Zdroj: FB/Zomri
17.03.2019 13:28

PREŠOV - Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom s volebnou urnou v obci Medzany v okrese Prešov. K inému závažnému narušeniu prezidentských volieb z pohľadu polície nedošlo, v sobotu (16. 3.) prijala celkovo 15 oznámení. Na nedeľnej tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o tom informoval viceprezident policajného zboru Róbert Bozalka.


"Čo sa týka incidentu v Medzanoch, je začaté trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy, priebehu volieb a referenda. Znova zopakujem, z nášho pohľadu voľby prebehli štandardne, bez narušenia verejného poriadku," povedal Bozalka. Predseda štátnej komisie Eduard Bárány doplnil, že k strate volebných lístkov dôjsť nemalo. Okrsková komisia podľa jeho slov počty preverila a tie súhlasili.

Ako ozrejmil Bozalka, počas volieb bolo v službe 6500 policajtov, z toho 4500 sa venovalo primárne činnostiam spojeným s priebehom volieb. Pred dňom konania volieb a vo volebný deň zaznamenala polícia celkovo 26 podaní, z toho šesť trestných oznámení. Doplnil, že tri trestné konania už boli začaté. Polícia okrem toho eviduje aj osem priestupkov a 12 iných podnetov.

FOTO Volebné vyčíňanie Medzanoch:
Zdroj: FB/Zomri

FOTO Volebné vyčíňanie Medzanoch:
Zdroj: FB/Zomri

Policajti napríklad riešili podľa jeho slov poškodzovanie cudzích práv a cudzej veci, prejavenie sympatií k hnutiu potláčajúcemu základné práva a slobody či nebezpečné vyhrážanie sa. Z priestupkov podľa jeho slov prevládali priestupky proti majetku, verejnému poriadku a občianskemu spolunažívaniu.

Odvahu dodal alkohol

Muž pod vplyvom alkoholu počas volieb odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, vyniesol ju z miestnosti, pričom došlo k jej poškodeniu. Voľby boli z tohto dôvodu prerušené od 18:50 do 20:06. Volebné moratórium sa preto predĺžilo o hodinu a 16 minút až do 23:16. Podľa medializovaných informácií sa mal činu dopustiť poslanec miestneho obecného zastupiteľstva.

"Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov," opísal vtedy starosta obce Medzany Jozef Kipikaša. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto. 
 
Polícia obvinila z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda v obci Medzany v okrese Prešov 43-ročného muža.

Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články