°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Podnikanie prezidentských kandidátov má trhliny: Daňo je jasným rekordmanom, státisícové dlhy

Martin Daňo, Milan Krajniak a Bohumila Tauchmannová
Martin Daňo, Milan Krajniak a Bohumila Tauchmannová
Zdroj: archív Martin Daňo, SITA/Diana Černáková
07.03.2019 08:01

BRATISLAVA - O tom, že nie všetci kandidáti idú do prezidentských volieb s čistým štítom, svedčí najnovšia štatistika. Podľa nej je z pätnástich pôvodných prezidentských kandidátov sedem podnikateľov a nie všetci z nich majú voči štátu zaplatené svoje dlhy.


Štatistika, s ktorou prichádza agentúra Transparency International Slovensko (TIS), dokladá viaceré závažné zistenia. Agentúra sa už v minulosti sústredila na majetkové priznania niektorých kandidátov, no teraz prichádza s číslami, ktoré vykresľujú jednotlivé dlžoby kandidátov voči štátu. Ide o nedoplatky na daniach, zdravotnom a sociálnom poistení.

"Lídrom" je Martin Daňo

Zistenia, ktoré z tabuľky nedoplatkov vyplývajú, svedčia o tom, že najvyšší dlh medzi všetkými kandidátmi na prezidenta má práve novinár Martin Daňo. "Jednoznačným kráľom neplatičov je Martin Daňo, u ktorého daniari, sociálna aj zdravotné poisťovne k dnešnému dňu vedú nedoplatky v dvanástich rôznych firmách za vyše 600-tisíc eur. Zákon porušujú tieto Daňove firmy aj v tom, že odmietajú zverejniť svoje účtovné závierky," píše agentúra TIS v sprievodnom texte.

Podnikanie prezidentských kandidátov má
Zdroj: Transparency International Slovensko

Daňove dlhy sa na daniach, sociálnych a zdravotných poisteniach teda vyšplhali na enormnú sumu 611 165 eur. Okrem iného sú podľa TIS ešte voči kandidátovi Martinovi Daňovi vedené štyri exekúcie v celkovej sume 6-tisíc eur. "Ide už o 10 – 15 rokov staré prípady, na ktorých rok čo rok rastú úroky," píše TIS v správe.

Dlhujú menej, ale predsa

Podstatne menšie nedoplatky, ktoré sú však stále evidované, sú vedené aj voči firmám Bohumily Tauchmannovej a Milana Krajniaka. V prípade Tauchmannovej ide o spoločnosť na výrobu bionafty POP Palivo, ktorej dlhy sa v rámci daní, sociálnych a zdravotných poistiek dostali na úroveň 5 723 eur.

Kandidát, ktorého firma disponuje najmenším nedoplatkom, je Milan Krajniak. Vydavateľstvo Kniha do ucha dlhuje štátu na sociálnom poistení 62 eur.


Galéria

Martin Daňo, Milan Krajniak

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články