Prvé reakcie na voľbu kandidátov na sudcov ÚS: Reparát sa podaril, koalícia funguje | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Prvé reakcie na voľbu kandidátov na sudcov ÚS: Reparát sa podaril, koalícia funguje

Predseda parlamentu Andrej Danko a podpredseda parlamentu Martin Glváč
Predseda parlamentu Andrej Danko a podpredseda parlamentu Martin Glváč
Zdroj: SITA/Jana Birošová
04.04.2019 18:55

BRATISLAVA - Reparát sa podaril, koalícia funguje. Uviedol to poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) po vyhlásení výsledkov štvrtkovej opakovanej tajnej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.


"Reparát sa podaril, ideme ďalej. Koalícia funguje, ako ste si všimli. Naozaj to bol reparát, ktorý bol zapríčinený zrejme nejakými technickými chybami," ozrejmil Jarjabek. Spochybnil nezávislosť výberu kandidátov zo strany prezidenta aj vzhľadom na to, že ohlásil vznik novej politickej strany. 

Na rade je prezident

"Myslím si, že netreba už nič odkladať," povedal poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) s tým, že na rade je prezident, aby zo zvolených kandidátov vybral sudcov ÚS. Rozhodnutie prezidenta očakáva Podmanický v priebehu niekoľkých dní. Vychádza pritom z Kiskových tvrdení, že treba sfunkčniť ÚS.

Ján Podmanický
Ján Podmanický
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Národná rada zvolila ďalších dvoch kandidátov na ústavných sudcov, ktorých ponúkne prezidentovi a z ktorých má hlava štátu vybrať nových sudcov. Sú nimi Miloš Maďar a Pavol Malich. Prezident Kiska nateraz dostane osem mien. Okrem Maďara a Malicha sú to Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban. Prvú šesticu zvolili poslanci v stredajšom (3. 4.) hlasovaní.


Čítajte aj: Boj o Ústavný súd pokračuje: Poslanci zvolili dvoch kandidátov, čaká nás nová voľba


Na Ústavnom súde chýba deväť sudcov, poslanci tak mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú poslať prezidentovi a ten z nich má vybrať polovicu. Prezident Kiska deklaroval, že urobí všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu. Chce ho čím skôr doplniť, a to aj v prípade, ak parlament navolí menej ako 18 kandidátov. Hlava štátu chce zároveň čím skôr určiť predsedu súdu, aby novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová mohla zložiť sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.

OĽaNO si myslí presný opak

Aj po vymenovaní štyroch nových ústavných sudcov bude Ústavný súd (ÚS) SR nefunkčný, pretože nie je reálne, aby sa pri kontroverzných otázkach zhodlo sedem z ôsmich sudcov. Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO, ktoré je presvedčené o tom, že vládna koalícia nie je schopná zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

"Vládna koalícia mohla aspoň dočasne v novom zákone o ÚS SR znížiť väčšinu hlasov potrebných na prijatie rozhodnutia v pléne súdu na jednoduchú väčšinu prítomných sudcov a netrvať na nadpolovičnej väčšine zo všetkých sudcov, keď sama dlhodobo avizovala, že nie je možné očakávať zvolenie všetkých potrebných kandidátov na ústavných sudcov tak, aby bol ÚS SR plne obsadený," myslí si hnutie. Koalícia sa podľa neho mohla dohodnúť s demokratickou opozíciou a spoločne navoliť dostatočný počet kandidátov.

Ján Budaj, Veronika Remišová a Igor Matovič
Igor Matovič, Ján Budaj
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

Národná rada SR ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi osem kandidátov, z ktorých má hlava štátu vybrať nových sudcov. V stredu (3. 4.) poslanci zvolili Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú a Michala Trubana. Vo štvrtok k nim pribudli Miloš Maďar a Pavol Malich. Keďže parlament nezvolil kompletný počet kandidátov (18), bude ďalšia voľba.


Čítajte aj: Kiska deklaruje, že urobí všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu, z voľby je rozhorčený


Na ÚS SR chýba deväť sudcov, poslanci tak mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú poslať prezidentovi a ten z nich má vybrať polovicu. Na ÚS sú v súčasnosti iba štyria sudcovia z 13. Prezident Kiska deklaroval, že urobí všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu. Chce ho čím skôr doplniť, a to aj v prípade, ak parlament navolí menej ako 18 kandidátov. Hlava štátu chce zároveň čím skôr určiť predsedu súdu, aby novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová mohla zložiť sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.


Galéria

Predseda parlamentu Andrej Danko Ján Podmanický Ján Budaj, Veronika Remišová Dušan Jarjabek

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články