Na Slovensko príde ďalšia delegácia preveriť právny štát a bezpečnosť novinárov | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Na Slovensko príde ďalšia delegácia preveriť právny štát a bezpečnosť novinárov

Ján Kuciak
Ján Kuciak
Zdroj: TASR/Aktuality.sk via AP
19.07.2018 21:50

BRATISLAVA - Na Slovensko príde skúmať oblasť právneho štátu, korupcie a bezpečnosť novinárov ďalšia delegácia z Európskeho parlamentu (EP). Osem poslancov príde 17. až 19. septembra.


Takisto sa budú zaujímať aj o situáciu na Malte, keďže tam v októbri 2017 zabili novinárku Daphne Caruana Galiziu. Ako ďalej informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov, vyslanie ad-hoc delegácie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) vo štvrtok schválila Konferencia predsedov EP na základe odporúčania Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), ktorá sa zaoberá situáciou v oboch krajinách po vraždách maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruany Galizie, slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Delegácia nadviaže na zistenia predchádzajúcich prieskumných pracovných ciest poslancov z decembra 2017 na Maltu a z marca 2018 na Slovensko, a zhodnotí doterajší vývoj v oboch členských štátoch EÚ. Vedúcou delegácie bude holandská poslankyňa Sophie in ‘t Veld (ALDE).

"Stojíme po boku rodín a priateľov zavraždených novinárov na Malte a na Slovensku. Tieto vraždy musia byť vyšetrené, nesmú ostať nepotrestané. Novinári musia cítiť, že svoju prácu môžu vykonávať bezpečne. Opäť navštívime Maltu a Slovensko, aby sme dostali ďalšie odpovede a získali jasnejší obraz o aktuálnej situácii. Táto cesta by tiež mala byť vnímaná v kontexte nášho úsilia o zabezpečenie dodržiavania zásad právneho štátu v celej Európskej únii. Existujú vážne obavy súvisiace so špecifickými problémami v oboch krajinách, ktoré majú vplyv na Európsku úniu ako celok," dodala poslankyňa vo frakcii liberálov. Presný program pracovnej cesty poslancov a mená zákonodarcov, ktorí sa na nej zúčastnia, budú spresnené na prelome augusta a septembra.

O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela v pondelok 26. februára. Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk, písal o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky. To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po jeho vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra 1989, zúčastnili sa na nich desiatky tisíc ľudí.

Z úcty k obetiam vrážd, Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej, sa redakcia topky.sk rozhodla zrušiť diskusiu k tomuto článku.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články