Štvrtok, 19. máj 2022. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Spevák obrovského českého hitu: Je to v prdeli, mám rakovinu!

Antonín Hájek Galéria fotiek (5)
Antonín Hájek
Zdroj: ČT

PRAHA - Promovaní inženýři, sínus, kosínus, deskriptíva... Tento hit si v minulosti pospevovali ako Česi, tak aj Slováci. Vedúcou osobnosťou skupiny Plavci, ktorá ho má na konte, bol Antonín Hájek. Dnes by mal 78 rokov, zomrel však predčasne vo veku 45 rokov.


Antonín Hájek sa narodil 14. januára 1944. Rodičia ho viedli k hre na klavíri, neskôr ho vymenil za gitaru. Na vysokej škole sa zoznámil s ďalšími hudobne založenými mladíkmi a založili skupinu Rangers, kde hral pre zmenu na basu. Štúdium nakoniec nedokončil. 

Spevák obrovského českého hitu:
Galéria fotiek (5)
Zdroj: ČT

Atonín Hájek (Plavci)

V roku 1965 Rangers odohrali svoj prvý verejný koncert. Prvý veľký úspech prišiel na najstaršom festivale pod holým nebom s názvom Porta. Tam zvíťazili v kategórii country & western. Vzápätí nasledoval prvý koncert na Slovensku a ich kariéra sa rozbehla. 

Rangers/Plavci
Galéria fotiek (5)
Zdroj: ČT

Začiatkom 70. rokov bola skupina donútená režimom k zmene mena a z Rangers sa stali Plavci. Kapela bola veľmi populárna, točila videoklipy a účinkovala aj v televíznych programoch. 

V 80. rokoch začali cestovať na vystúpenia aj do zahraničia. V roku 1983 vznikol ich najväčší hit Inženýrská. 

Hájek mal celý život problémy s črevami a neskôr mu lekári diagnostikovali rakovinu. „Tonda prišiel za mnou do kancelárie a hovorí mi – môžem to povedať tak, ako to on povedal? Je to v prdeli, mám rakovinu!” prezradil jeho kamarát František v dokumente Promovaní chlaupáři. „Ale smial sa pri tom, ja som si hovoril, že zase nejako blbne alebo čo. To bolo s takým čiernym humorom...” dodal a doplnila ho aj ďalšia kamarátka: „On si dokázal robiť srandu zo seba, aj z tohto, proste aj z tej choroby si robil srandu.”

Začiatkom roka 1989 podstúpil hudobník operáciu, no v lete sa mu opäť pohoršilo a ku koncu roka bol prakticky pripútaný k lôžku. Zomrel 17. decembra 1989. 

Spevák obrovského českého hitu:
Galéria fotiek (5)
Zdroj: ČT

Spevák obrovského českého hitu: Je to v prdeli, mám rakovinu!

Viac o téme:

Najčítanejšie články