°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Pred 50-kou ako striptérka: Fúha, hádali by ste známej herečke tento vek?

Goldie Hawn
Goldie Hawn
Zdroj: Universal pictures
21.11.2020 00:01

LOS ANGELES - Herečka Goldie Hawn sa dnes dožíva 75 rokov. Páni si však zrejme radi zaspomínajú na jej dávnejšie filmové úlohy - pred tridsiatkou sa premávala pred kamerami v bielizni a pred päťdesiatkou hrala dokonca striptérku!


Goldie Hawn sa narodila 21. novembra 1945, rodičia jej matky boli emigranti z Maďarska. Od troch rokov sa venovala baletu a stepu, zahrala si v Luskáčikovi aj Rómeovi a Júlii. Neskôr rozbehla vlastnú baletnú školu, kde aj učila. Neskôr sa živila ako profesionálna tanečnica a go-go tanečnica. 

Kvôli tancu sa presťahovala do Kalifornie a postupne sa dostala aj k herectvu. Začínala s úlohami hlúpych blondínok, známou sa stala práve v takejto roli v sketch comedy show Rowan & Martin's Laugh-In. 

Už v roku 1969 ale hrala úlohu, ktorá jej priniesla Oscara. Išlo o film Kaktusový kvet, kde stvárnila ženu so samovražednými sklonmi. 

Goldie Hawn
Zdroj: Columbia Pictures

Goldie Hawn
Zdroj: Columbia Pictures

Po získaní prestížneho ocenenia dostávala Goldie čoraz viac ponúk. Hrala v komédiách, ale aj v drámach. V niektorých filmoch predviedla aj svoje tancom vyšporované telo. Napríklad v dráme Motýle sú slobodné hrala slobodomyseľnú mladú ženu, ktorá sa skamaráti so svojím slepým susedom. A pred kamerami sa vo viacerých scénach pohybovala iba v bielizni. 

Goldie Hawn
Zdroj: Columbia Pictures

Goldie Hawn
Zdroj: Columbia Pictures

V 80. rokoch získala Goldie ďalšiu nomináciu na Oscara. Tentoraz za komédiu Vojačka Benjaminová. 

A tiež získala svoju celoživotnú cenu – Kurta Russela. Práve v 80. rokoch sa opätovne stretli pri filmovaní, v roku 1983 sa dali dokopy a sú spolu doteraz. 

Kurt Russel a Goldie
Zdroj: Warner Bros.

Goldie je známa aj z čiernej komédie Smrť jej pristane. 

Film Pasca na Chrisa je možno menej známy, ale pre mužské oko určite atraktívny. Goldie stvárnila matku, ktorú ťažká životná situácia doženie k tomu, že začne robiť barmanku v podradnom striptízovom klube. Potom sa dozvie, o koľko viac zarábajú tanečnice na pódiu a stane sa jednou z nich. Asi málokto by hádal, že keď sa herečka vrtela pred kamerami pri striptízovej tyči, mala už 47 rokov. 

Goldie Hawn
Zdroj: MGM

Goldie Hawn
Zdroj: MGM

Goldie Hawn
Zdroj: MGM

Jej aktuálne posledným počinom je druhá časť Vianočnej kroniky, kde si zahrala pani Clausovú po boku svojho životného partnera Kurta. Dvojica má spolu jedného syna, z manželstva s hudobníkom Billom Hudsonom má Goldie syna a dcéru. Kate Hudson je tiež známa herečka. 

Goldie Hawn a Kurt
Zdroj: Netflix


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články