Chystá sa jubilejný 15. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Chystá sa jubilejný 15. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu

Zdroj: Mikulášsky jazzový festival
10.07.2019 10:00

Liptovský Mikuláš je skvelé mesto s jedinečnou atmosférou. Získa ju najmä počas troch večerov od 26. do 28. júla 2019, kedy sa koná jubilejný 15. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu. Dramaturgia festivalu je zameraná nielen na skalných priaznivcov jazzu, ale vďaka svojej pestrosti a prístupnosti aj na širšiu verejnosť, turistov, či náhodných okoloidúcich.


Piatková cesta časom

Funny Fellows (držitelia ocenenia divákov za najlepší jazzový album roka ESPRIT 2014) odštartujú hudobnú cestu mestom a časom v piatok 26. júla spolu s Janikou Kolářovou. Liptovskomikulášske ulice premenia na dobovú tančiareň dvadsiatych rokov minulého storočia s dych berúcou energiou. Zaujímavý časový kontrast ponúka večerný program v Dome kultúry. Na pozadí architektúry 80. rokov sa predstaví súčasnosť s prísľubom budúcnosti – Peter Korman. Spolu so svojím kvintetom je tento rodák z Liptovského Mikuláša nádejnou krvou, budúcnosťou slovenskej jazzovej scény. Na „domácej pôde“ predstaví a pokrstí aktuálnu novinku – album Root system.

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Čas je zaujímavým fenoménom aj pri držiteľke ocenenia Nové tváre slovenského jazzu - Jane Gavačovej s projektom Biele noci. Skladby z jej sedemjazyčného albumu vznikali desať rokov a okrem jazzu koketujú so šansónom, popom, ale aj folklórom. Dokonalosť bude atakovať aj vystúpenie svetoznámeho kvarteta Andreasa Varadyho. Andreas zaznamenal medzinárodný úspech už ako trinásťročný a aktuálne koncertuje s programom z minuloročného albumu s vlastnými kompozíciami, The Quest. Jeho virtuózne umenie možno právom v predstihu označiť za vrchol piatkového večera.

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Sobota patrí svetu a nástrojom

Sobotný program festivalu nás prevedie svetom a prekročí viaceré, nielen geografické hranice. Zsolt Farkas Trio, ako víťazi tohtoročnej súťaže Jazz Start Up, predostrú obraz súčasnej stredoeurópskej scény. S rakúskymi Random/Control na čele s Davidom Helbockom precestujeme horizonty jazzu od Brubecka po Zawinula. A aj keď počet hudobníkov na scéne počas ich vystúpenia ľahko zrátame (sú traja), s nástrojmi to už bude väčší problém – používajú ich viac ako dvadsať, ktoré v spojení s hudobným nadhľadom znamenajú prísľub fenomenálneho multiinštrumentálneho zážitku. Záver sobotnej hudobnej cesty bude patriť poľsko-americkému zoskupeniu Stanleyho Breckenridgea s Jazz Band Ball Orchestra. Charizmatický Stanley Breckenridge je bluesový a jazzový pianista, vokalista a skladateľ svetového mena. Na Mikulášskom Jazzovom Festivale sa predstaví s legendárnym, zrejme najdlhšie fungujúcim poľským ansámblom Jazz Band Ball Orchestra.

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Kultúrna aj hudobná križovatka – taká bude nedeľa

Posledný festivalový večer otvoria víťazi súťaže Jazz Start Up v kategórii live performance DUSKA - Ági Kazai & Štefan Uhriňák. Maďarsko-slovenské akustické duo bude experimentálne balansovať medzi rôznymi žánrami a hudobnými svetmi s cieľom vytvoriť harmóniu dvoch hlasov a gitary. Neo-soul, spolu s jazzom a groovom sú charakteristické pre projekt gitaristu, skladateľa a producenta ruského pôvodu Igora Ochepovskeho. Ochepovsky Project, často označovaný aj za „česko-slovensko-ruské Snarky Puppy“, si vďaka jedinečnému prejavu a osobitému zvuku rýchlo získavajú popularitu a sú skutočnými rising stars domácej scény s potenciálom dobyť svet. Line up tohtoročného festivalu uzavrie symbolický krstný otec slovenského jazzu – Peter Lipa so svojím bandom. Zaujímavosťou je, že Peter vystupuje na Mikulášskom Jazzovom Festivale na každé piate výročie a nesmie teda chýbať ani na tom tohtoročnom, pätnástom. Jednoducho je zárukou, že festival ukončí presne to, čo je aj názvom jeho aktuálneho albumu, s ktorým príde na Liptov – Dobré meno.

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Chystá sa jubilejný 15.
Zdroj: Mikulášsky jazzový festival

Súčasťou festivalu budú tiež jazzové workshopy so Zsoltom Farkasom a Radovanom Tariškom, súťaže o jazzové albumy a tiež jam sessions v jazzovom bare.

Permanentky na festival sú k dispozícii v sieti Predpredaj.

Viac informácií o festivale nájdete na festivalovom webe a Facebooku, videá z minulých ročníkov zase na oficiálnom YouTube festivalu. Jednodňové lístky budú k dispozícii na mieste. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

- reklamná správa -


Galéria


Nástroje k článkuPR článok

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články