°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Minulý týždeň opustil svoj post, teraz bije na poplach: Brexit by bol najväčšou chybou, tvrdí Bercow

John Bercow
John Bercow
Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein
07.11.2019 21:05

LONDÝN - Ak by Veľká Británia nakoniec naozaj opustila Európsku úniu, bola by to pre túto krajinu "najväčšia zahraničnopolitická chyba od 2. svetovej vojny" a oslabilo by ju to ekonomicky aj mocensky. V rozhovore pre agentúru The Associated Press to vo štvrtok vyhlásil John Bercow, ktorý minulý týždeň po desiatich rokoch opustil post predsedu dolnej komory britského parlamentu a po 25 rokoch už nebude pôsobiť ani ako radový poslanec.


Ešte keď bol Bercow vo funkcii šéfa dolnej komory, priaznivci brexitu mu vyčítali, že je proti odchodu z EÚ. A hoci vo funkcii musel byť formálne nestranný, teraz svoje názorové preferencie potvrdil. "Žijeme vo svete mocenských a obchodných blokov. A pre Veľkú Britániu dáva zmysel, keď je členom mocenského bloku zvaného Európska únia a tiež hospodárskeho bloku zvaného Európska únia," vyhlásil vo štvrtok Bercow. "Pre Britániu by bolo najlepšie zostať v EÚ," myslí si bývalý šéf dolnej komory.

Minulý týždeň opustil svoj
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Britániu 12. decembra čakajú predčasné parlamentné voľby, ktorých výsledok toho veľa napovie o tom, ako budú vyzerať ďalšie kroky krajiny vo veci brexitu. Postoje jednotlivých strán sa medzičasom vykryštalizovali tak, že Konzervatívna strana končiaceho premiéra Borisa Johnsona je takmer bezvýhradne za brexit, zatiaľ čo hlavná opozičná Labouristická strana je za vypísanie nového referenda o tejto otázke.


Predčasné voľby v Británii klopú na dvere: Hlavné strany prichádzajú so sľubom


Formálne má teraz krajina opustiť úniu 31. januára, je to však už tretí termín, keďže do toho prvého ani druhého sa britskí poslanci nedokázali dohodnúť, akú formu a postup brexitu vlastne chcú, a či ho vôbec chcú.


Galéria

John Bercow

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články