°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Boris Johnson má jasno: Chce, aby sa o dohode o brexite hlasovalo ešte pred Vianocami

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/Tolga Akmen/Pool Photo via AP
24.11.2019 14:30

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson chce, aby sa hlasovanie o novej dohode o brexite, ktorú s EÚ uzavrela jeho vláda, uskutočnilo v britskom parlamente ešte pred Vianocami. Johnson sa takto vyjadril v nedeľu, keď sa v Birminghame očakáva zverejnenie detailného volebného programu jeho Konzervatívnej strany, informuje v nedeľu agentúra DPA.


Johnson povedal, že príslušné schválenie revidovanej dohody o brexite v parlamente by bolo "pre krajinu predčasným vianočným darčekom" a občania by si tak užili sviatočné obdobie bez brexitu. "Je načase obrátiť list - spojený v uplynulých rokoch s nepokojom, odkladaním a sporom - a začať novú kapitolu v úžasných dejinách tejto krajiny," napísal Johnson na Twitteri. 

Britský parlament 29. októbra schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Konzervatívna strana doposiaľ publikovala len časť svojho volebného programu. Okrem iného prisľúbila, že nezvýši daň z príjmu a značne investuje do Národnej zdravotnej služby (NHS). 

Hlavná opozičná Labouristická strana zverejnila svoj volebný program vo štvrtok. Vykreslila v ňom plány na radikálne zvýšenie verejných výdavkov, rozsiahle znárodnenie infraštruktúry, nárast minimálnej mzdy, zrušenie školného na univerzitách či bezplatný prístup na internet pre každého.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články