Odchod Británie z EÚ sa už posúvať nebude: Mayová predstavila ďalší postup, žiadne poplatky | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Odchod Británie z EÚ sa už posúvať nebude: Mayová predstavila ďalší postup, žiadne poplatky

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
21.01.2019 18:30

LONDÝN - Britská vláda už viac nechce posúvať termín odchodu z EÚ a namiesto toho bude presviedčať parlament, aby schválil novú dohodu s Bruselom. V pondelok to počas rokovania v Dolnej snemovni parlamentu vyhlásila britská premiérka Theresa Mayová. Informovala o tom agentúra AP.


Mayová bude podľa svojich slov teraz vo zvýšenej miere komunikovať s vládou aj opozíciou ohľadom ich obáv, týkajúcich sa súčasnej podoby dohody s Úniou. Následne pôjde znova vyjednávať do Bruselu. 

Predstavitelia EÚ však v tejto súvislosti už vyhlásili, že súčasnú zmluvu o tzv. brexite nie sú ochotní výraznejšie meniť. Premiérka taktiež opätovne odmietla uskutočnenie druhého referenda o vystúpení Británie z Únie, čo je možnosť, ktorú podporuje veľká časť poslancov opozičnej Labouristickej strany.

Podľa informácií britskej stanice BBC Mayová počas rokovania parlamentu taktiež odmietla informácie denníka Daily Telegraph o tom, že jej vláda zvažuje prepracovanie Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, aby sa nemusela zaviazať k realizácii sporného "záložného plánu" pre tzv. írsku hranicu. "Táto vláda nikdy znova neotvorí Veľkopiatkovú dohodu," vyhlásila Mayová a zdôraznila, že jej kabinet o tom "nikdy neuvažoval".

Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

Rokovania o brexite, ktoré priniesli možnosť obnovenia tzv. tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako zostávajúcim členom EÚ, vyvolali obavy z návratu násilia.

Odštiepenecká republikánska skupina známa ako Nová Írska republikánska armáda je podozrivá zo zodpovednosti za útok bombou uloženou vo vozidle, ku ktorému došlo v sobotu pred budovou súdu v severoírskom meste Londonderry.

Členovia Dolnej snemovne britského parlamentu minulý utorok pomerom hlasov 432:202 odmietli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, vyrokovanú Mayovej vládou. To predstavuje pre konzervatívnu premiérku významnú porážku.

Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov. Británia má opustiť EÚ 29. marca.

Pobyt bez poplatku

Dávnejšie avizovaný poplatok za udelenie dlhodobého pobytu občanom EÚ v Británii po tom, ako táto krajina opustí Úniu, sa nebude vyžadovať. Počas pondelkového rokovania Dolnej snemovne britského parlamentu to vyhlásila premiérka Theresa Mayová. Brusel tento krok Londýna víta a dúfa v úzke partnerstvo s Londýnom po tzv. brexite. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Poplatok vo výške 65 libier (73,7 eura) sa mal pôvodne vzťahovať na všetkých občanov EÚ, požadujúcich udelenie trvalého pobytu na území Spojeného kráľovstva. Mayovej kabinet už dávnejšie avizoval, že hoci občania Únie stratia po brexite automatické právo žiť v krajine, Londýn dovolí ostať všetkým tým, ktorí sa už v krajine legálne nachádzajú.

Na margo zmeny svojho pôvodného stanoviska Mayová vyhlásila, že od rozhodnutia zaviesť poplatok ju odradili obavy približne troch miliónov európskych občanov, žijúcich momentálne na území Británie.

Priority ministerstva sú jasné

na istota a zachovanie práv občanov SR žijúcich v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska je prioritným záujmom Slovenskej republiky, a to aj v prípade tzv. tvrdého brexitu. Uvádza sa to vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré poskytol tlačový odbor rezortu. „S cieľom dosiahnutia reciprocity preto SR pripravuje prijatie všetkých potrebných legislatívnych zmien, aby postavenie britských občanov žijúcich v SR k 29. marcu 2019 zostalo zachované aj v prípade vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody,“ uvádza rezort diplomacie a dodáva, že podmienkou Slovenska je tiež „zachovanie reciprocity z britskej strany a presne rovnaké zaobchádzanie vo vzťahu k občanom SR žijúcim v Spojenom kráľovstve“.

Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie má v nadväznosti na notifikáciu britskej vlády nastať k 29. marcu tohto roka. „V tejto chvíli nie je zrejmé, či k nemu dôjde riadeným spôsobom na základe dohody o vystúpení, alebo bez uzatvorenia dohody (tzv. tvrdý brexit). V prípade vystúpenia na základe dohody by zostali existujúce práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve a britských občanov žijúcich v EÚ zachované“. Britská vláda totiž podľa MZVaEZ SR 6. decembra 2018 deklarovala, „že práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve zachová aj v prípade vystúpenia z EÚ bez dohody. Podmienkou je reciprocita k občanom Spojeného kráľovstva žijúcim v členských štátoch EÚ“.


Galéria

Theresa Mayová Theresa Mayová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články