°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Anglikánska cirkev sa obula to politikov: Brexit by mali prezentovať inak

Niektorí občania s výsledkom referenda nie sú spokojní ani teraz.
Niektorí občania s výsledkom referenda nie sú spokojní ani teraz.
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham
15.12.2018 14:50

LONDÝN - Po týždni spoločnosť rozdeľujúcich rokovaní ohľadne snahy Británie vystúpiť z Európskej únie vyzvali v sobotu biskupi anglikánskej cirkvi obyvateľov Spojeného kráľovstva na národnú jednotu. Na politikov i verejnosť zároveň apelovali, aby pri aktuálnej debate používali civilizovanejší tón.


Vo svojom vyhlásení cirkevní hodnostári podčiarkli, že je čas, aby sa do života národa vrátila ušľachtilosť a rešpektovala sa aj mienka tých, čo majú iný názor. Výzva prichádza v čase vášnivých debát okolo dohody o brexite, ktorú dosiahla premiérka Theresa Mayová, vysvetľuje agentúra AP.

O tejto predbežnej dohode o brexite mali poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu rozhodnúť v utorok tento týždeň. Mayová však deň predtým hlasovanie odložila - v nádeji, že sa jej ešte podarí predstaviteľov Európskej únie presvedčiť, aby sa v nej urobilo niekoľko zmien.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však následne v utorok možnosť opätovného otvorenia rokovaní o dohode upravujúcej podmienky odchodu Británie z Európskej únie vylúčil. 

Lídri EÚ sa nakoniec zhodli, že britský parlament sa musí rozhodnúť sám. V piatok na záver dvojdňového summitu v Bruseli odkázali do Londýna, že dohoda o brexite sa znovu otvárať nebude.

Mayová z tohto summitu odišla tak, ako naň prišla - so sľubom ďalších rokovaní s európskymi partnermi, aby získala čo najviac upokojujúcich uistení, ktoré by jej pomohli presvedčiť poslancov britského parlamentu, aby v januári súhlasili s textom "rozvodovej" zmluvy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články