Nikoho nenecháme, aby sa utopil: Taliani si môžu vydýchnuť, európski giganti podávajú pomocnú ruku | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Nikoho nenecháme, aby sa utopil: Taliani si môžu vydýchnuť, európski giganti podávajú pomocnú ruku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Fabian Heinz/Sea-eye.org via AP
13.09.2019 21:55

BERLÍN - S cieľom pomôcť novej talianskej vláde a dosiahnuť pokrok v rozdeľovaní utečencov v Európskej únii chce nemecká a vláda prijať každého štvrtého utečenca, ktorý bol zachránený v Stredozemnom mori a následne prevezený do Talianska.


Ujať sa ďalších 25 percent týchto migrantov je ochotné aj Francúzsko, povedal v piatok v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung nemecký minister vnútra Horst Seehofer z Kresťanskosociálnej únie s tým, že tento návrh má byť predložený na stretnutí ministrov vnútra EÚ, ktoré sa uskutoční 23. septembra na Malte a v októbri sa ním bude zaoberať summit EÚ.


Čítajte aj: Španielska krajne pravicová strana má plán proti migrantom: Navrhuje vybudovať múry v Afrike


"Vždy som hovoril, že naša migračná politika je tiež humánna. Nikoho nenecháme, aby sa utopil," povedal Seehofer. Dodal, že rozhovory stále prebiehajú, "ale ak všetko zostane tak, ako sa dohodlo, môžeme prevziať 25 percent tých, ktorí boli zachránení na mori" pri brehoch Talianska. "Naša migračná politika to zvládne," konštatoval Seehofer.

Vyloďovacie plošiny nie sú témou

Ním pôvodne presadzované riešenie v podobe umiestňovania zachránených utečencov na tzv. vyloďovacie plošiny v severnej Afrike, kde by prebehlo azylové konanie, momentálne nie je na stole. "Je potrebné, aby to podporovala jedna alebo dve krajiny v severnej Afrike. A tie nemáme," uviedol nemecký minister.

Nikoho nenecháme, aby sa
Zdroj: SITA/Elio Desiderio/ANSA via AP

Denník Bild informoval, že Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Malta sa chcú na septembrovom stretnutí dohodnúť na dočasnom systéme kvót. Podľa Seehofera sa očakáva, že sa k nemu pripoja ďalšie krajiny. Touto dohodou sa však pre Nemecko nič nezmení, keďže aj doteraz sa ujalo asi štvrtiny zachránených utečencov z Talianska.

Podľa Seehofera je najvyšší čas rozlúčiť sa s "mučivou" procedúrou z uplynulých rokov, keď sa európske krajiny pri každom plavidle vezúcom zachránených utečencov nanovo dohadovali na ich prerozdelení.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články