Európske mocnosti vyzvali Irán: Mal by spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Európske mocnosti vyzvali Irán: Mal by spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Sepahnews via AP
14.09.2019 07:30

PARÍŽ - Európske mocnosti vyzvali v piatok Irán, aby spolupracoval s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) po tom ako Teherán varoval, že neprimeraný tlak zo strany USA a Izraela by mohol ohroziť činnosť tejto agentúry v Iráne, informovala agentúra AFP.


Británia, Francúzsko, Nemecko a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v spoločnom vyhlásení vyzvali Irán, aby "spolupracoval s MAAE vo všetkých dôležitých otázkach, vrátane otázky záruk". Štyri európske krajiny, ktoré sú signatármi dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 uviedli, že sú "hlboko znepokojené" správou MAAE, ktorá ukázala, že Irán inštaluje moderné centrifúgy. Apelovali na Irán, aby upustil od všetkých aktivít, ktoré nie sú v súlade so záväzkami jadrovej dohody.

Americký prezident Donald Trump minulý rok odstúpil od dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu a uvalil nové ochromujúce hospodárske sankcie na Irán, čím ohrozil dohodu. Európske mocnosti vedené francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa snažia zachrániť dohodu a presvedčiť Irán, ktorý sa začal vzdávať niektorých svojich jadrových záväzkov, aby túto dohodu dodržal. Irán v stredu obvinil USA a Izrael z neprimeraného tlaku na MAAE, aby preverila jeho jadrový program a varoval, že by to mohlo byť "kontraproduktívne" pre jeho spoluprácu s agentúrou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články