Ukrajina vyhlásila nákladnú blokádu Krymu: Ľudia sú stále bez elektriny | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Ukrajina vyhlásila nákladnú blokádu Krymu: Ľudia sú stále bez elektriny

Krym nemá od soboty elektrinu, dnes vyhlásili nákladnú blokádu.
Krym nemá od soboty elektrinu, dnes vyhlásili nákladnú blokádu.
Zdroj: SITA
23.11.2015 17:32

MOSKVA – Ukrajinská vláda nariadila dnes pozastaviť nákladnú dopravu na polostrov Krym, ktorý vlani anektovalo Rusko. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka.


Vo vyhlásení sa uvádza, že pozastavenie dodávok tovaru na Krym je "dočasné", avšak premiér nariadil svojim ministrom, aby vypracovali plán "konkrétny" pozastavenia dodávok tovaru a služieb z Ukrajiny na Krym.

Rozhodnutiu vlády predchádzal návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby vláda prerokovala možnosť blokády nákladnej dopravy z Ukrajiny na Krym. "Jednou z priorít súčasnej vlády je stanoviť model budúcich vzťahov medzi Ukrajinou a dočasne okupovaným územím Krymu," uvádza sa v návrhu ukrajinského prezidenta.

Krym nemá od soboty
Zdroj: SITA

Ukrajina sa pre nákladnú blokádu Krymu rozhodla po tom po tom, ako na tomto čiernomorskom polostrove došlo v sobotu večer k totálneho výpadku elektrického prúdu, ktorý zapríčinilo zničenie stĺpov vysokého napätia v susednej ukrajinskej Chersonskej oblasti.

Krym je stále bez elektriny, Jaceňuk bude rokovať s krymskými Tatármi 

Náhradné zdroje elektrickej energie, ktoré momentálne vyrábajúelektrinu pre Krymský polostrov a Sevastopol, majú zásoby paliva len na tri dni, upozornilo dnes podľa agentúry RIA Novosti ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Krymské ministerstvo energetiky však ubezpečilo, že na polostrov prichádzajú dodávky dieselového paliva. Bez elektrického prúdu je od soboty asi 2,5 milióna ľudí, informovala RIA Novosti.

Krym nemá od soboty
Zdroj: SITA

Krymské úrady síce tvrdia, že situáciu majú plne pod kontrolou, ale z niektorých oblastí hlásia problémy so zásobovaním vodou a upozorňovali aj na výpadky v mobilnej sieti, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. V súvislosti so situáciou úrady na Kryme vyhlásili dnešok za deň pracovného voľna.

Ruské ministerstvo ubezpečilo, že dodávky elektriny sú plne zabezpečené pre objekty, kde sa ľudia zdržiavajú 24 hodín denne. Z náhradných zdrojov sa elektrina dodáva aj na letisko v Simferopole, železničnú stanicu v tomto meste, ako aj do prístavu trajektov v Kerči. Domácnosti sú k elektrickej sieti pripájané obmedzene a podľa harmonogramu. Až do návratu k obvyklým spôsobom výroby a dodávky elektrickej energie platí na Kryme stav ohrozenia.

Krym nemá od soboty
Zdroj: SITA

Dodávky elektrického prúdu z Ukrajiny na Krym sú úplne prerušené od soboty. Ruské ministerstvo energetiky podľa agentúry AP počas víkendu oznámilo, že dva stĺpy vysokého napätia v susednej ukrajinskej Chersonskej oblasti boli poškodené výbuchmi náloží.

Neznámi sabotéri pritom už v piatok poškodili dva iné stĺpy vysokého napätia. Keď sa k poškodeným stĺpom pokúšali dostať technici ukrajinskej spoločnosti Ukrenergo, podľa TASS im zablokovali prístup krymsko-tatárski aktivisti a príslušníci Pravého sektora. Podľa správ z nedele sa polícii podarilo zabezpečiť opravu, ale ruské i ukrajinské agentúry dnes informovali, že blokáda naďalej trvá.

Krym nemá od soboty
Zdroj: SITA

Spoločnosť Ukrenergo dnes informovala, že jej predstavitelia sa dnes stretnú s aktivistami štábu Občianska blokáda Krymu. Ich vodca dnes pre Ukrinform vyhlásil, že opravu poškodených stĺpov a vedenia umožnia až po prepustení svojich väznených druhov. Na poškodené stĺpy aktivisti vyvesili ukrajinské a krymsko-tatárske vlajky.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy dnes pred poludním (SEČ) citovala ruského ministra energetiky Aleksandra Novaka, ktorý prisľúbil obnovenie dodávok elektrickej energie do niekoľkých hodín. Vysvetlil, že ukrajinská strana na to má dostatok síl aj prostriedkov.

Ako uviedla agentúra Ukrinform, situáciou na Kryme sa bude zaoberať aj príslušný výbor ukrajinského parlamentu, ktorého predseda Volodymyr Hrojsman dnes vyhlásil, že ukrajinský parlament by sa mal zasadiť za vyriešenie sporu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk bude rokovať s predstaviteľmi zhromaždenia krymských Tatárov - medžlisu.

Krym nemá od soboty
Zdroj: SITA

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však dnes uviedol, že Rusko zatiaľ nemá oficiálne informácie o tom, že by Kyjev podnikal nejaké kroky na obnovenie zásobovania Krymu elektrickou energiou. "Informácie o tom nemáme, ale aspoň ich (Kyjev) vyzývame, aby konali," vyhlásil Peskov na brífingu v Moskve.

Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), ktorej ambíciou je nasledovať príklad Krymu a stať sa subjektom Ruskej federácie, označilo prerušenie dodávok elektriny na polostrov za teroristický útok. Pôvodne ukrajinský polostrov Krym anektovala vlani Ruská federácia.

Ukrajina vyhlásila nákladnú blokádu


Galéria

Krym nemá od soboty Krym nemá od soboty Krym nemá od soboty Krym nemá od soboty Krym nemá od soboty Krym nemá od soboty

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články