Sobota9. november 2024, meniny má Teodor, Teo, zajtra Tibor

Moratórium platí do zatvorenia volebných miestností: Nezabudnite si občiansky preukaz!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Na hlasovanie o budúcom prezidentovi, ktoré sa uskutoční už v sobotu, treba preukaz totožnosti. Až do zatvorenia volebných miestností v sobotu do 22:00 platí volebné informačné moratórium.

Moratórium znamená zákaz zverejňovať alebo vysielať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Posledné výsledky prieskumov verejnej mienky sa mohli zverejniť v stredu 12. marca. Zákon zároveň zakazuje uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania v čase moratória.

Priebežné informácie o hlasovaní môže uverejňovať len Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľbu prezidenta SR. Volebné komisie, členovia ich odborných (sumarizačných) útvarov a zapisovatelia smú poskytovať informácie o priebehu a čiastkových výsledkoch hlasovania až po podpísaní zápisnice. Počas voľby zákon zakazuje v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí presviedčanie za voľbu alebo proti voľbe niektorého z kandidátov. 

Ako agentúru SITA informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová, ÚVK síce prijíma podnety na porušenie moratória, nemá však kompetenciu ich riešiť. Prípadné porušenie pravidiel vo vysielaní rádií a televízií treba adresovať Rade pre vysielanie a retransmisiu. Ak by išlo o závažné narušenia, môžu sa neúspešní kandidáti na prezidenta, ktorí si myslia, že takáto kampaň mala vplyv na výsledky volieb, obrátiť do 10 dní od vyhlásenia výsledkov hlasovania na Ústavný súd SR, upozornila Chmelová. 

Oficiálna volebná kampaň 14 kandidátov na post prezidenta SR sa podľa zákona začala 15 dní pred voľbou, teda 28. februára. Na oficiálnu kampaň - stretnutia s voličmi, bilbordovú či letákovú kampaň, ale napríklad aj propagáciu na internete a vo vysielaní médií, mali kandidáti čas do štvrtka 13. marca do 7:00. 

Zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová zdôraznila, že počas hlasovania je za poriadok vo volebnej miestnosti zodpovedná príslušná okrsková volebná komisia. Preto, ak niekto v deň volieb bude v budove, kde sa nachádza volebná miestnosť, svedkom závažného porušenia poriadku, mal by sa obrátiť na okrskovú volebnú komisiu. Tá zváži, či osloví políciu. Políciu môže v prípade podozrenia z narušenia moratória a pokojného hlasovania kontaktovať podľa Chmelovej aj samotný občan. 

Polícia už avizovala, že v okolí volebných miestností a sídiel volebných komisií posilní počas volieb hliadky. Osobitnú pozornosť venuje prípadom tzv. kupovania hlasov a preverí každý podnet od občanov. Polícia zároveň upozorňuje, že ten, kto bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách, sa dopúšťa trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb, za čo hrozí väzenie na šesť mesiacov až tri roky. 

Za kupovanie hlasov, teda volebnú korupciu, hrozia až dva roky väzenia. Trestné stíhanie a ročné väzenie hrozí aj tomu, kto úplatok prijme pre seba alebo inú osobu, žiada alebo si úplatok dá sľúbiť. 

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca. 

V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Voľby sa konajú od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. 

Nového prezidenta slávnostne inaugurujú 15. júna. Voliť prezidenta môžu v marcových voľbách všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať 15. marca najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky.

Na hlasovanie o prezidentovi treba preukaz totožnosti
 

V prípade voličov s trvalým pobytom na Slovensku je to občiansky preukaz. Občania SR, ktorí nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, musia svoju totožnosť vo volebnej miestnosti preukázať pasom. Pas je ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta prípustný, ale len pre oprávnených voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR. 

Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky sa voľba koná na území Slovenskej republiky. Iný spôsob hlasovania - voľbu poštou či hlasovanie na zastupiteľských úradoch, zákon nepozná. 

Občan SR, ktorý nemá trvalé bydlisko v SR, môže prísť počas volebného dňa do ktorejkoľvek volebnej miestnosti a hlasovať s platným cestovným pasom. Volebná komisia ho dopíše do zoznamu oprávnených voličov a do jeho pasu v časti poznámky vyznačí, že hlasoval. Uvedie tam číslo okrsku, v ktorom hlasoval, dátum a podpis predsedu a podpredsedu volebnej komisie. Zamedzí sa tým opakovanému hlasovaniu.

Voliť prezidenta môžu v sobotu všetci občania SR, ktorí budú mať v sobotu 15. marca najmenej 18 rokov. Voliť môžu v ľubovoľnej volebnej miestnosti. Na voľbu mimo svojho trvalého bydliska však potrebujú okrem preukazu totožnosti aj voličský preukaz pre 1. kolo volieb prezidenta SR. Voliča, ktorý príde do volebnej miestnosti s voličským preukazom, dopíše okrsková volebná komisia do zoznamu voličov a voličský preukaz mu zoberie a pripojí k zoznamu oprávnených voličov. Voličský preukaz je zvlášť pre 1. a zvlášť pre 2. kolo voľby. 

Všetci voliči s trvalým bydliskom na Slovensku potrebujú pri voľbe občiansky preukaz. Ak volič nemá žiaden preukaz totožnosti, môže mu ho vo voličskej miestnosti nahradiť svedectvo dvoch osôb známych volebnej komisii, ktoré dosvedčia, že ide o konkrétnu osobu. Aj takýto volič však musí byť zapísaný v zozname voličov. Potvrdiť totožnosť voliča bez občianskeho preukazu či pasu môžu aj členovia volebnej komisie, ak ho poznajú. 

Po preukázaní totožnosti a po zázname v zozname voličov dostane volič od okrskovej volebnej komisie prázdnu úradnú obálku so štátnym znakom SR a hlasovací lístok a odoberie sa do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, za plentu. 

Za plentou označí volič na hlasovacom lístku kandidáta, za ktorého hlasuje. Svojmu kandidátovi dá hlas tak, že urobí značku "X" v rámčeku pred priezviskom kandidáta. Po označení kandidáta vloží volič hlasovací lístok do obálky. Obálku následne vhodí do volebnej schránky, nazývanej aj urna. 

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou za plentu iného voliča, aby podľa jeho pokynov upravil hlasovací lístok, vložil ho do obálky a tú vhodil do urny. Nesmú to však byť členovia okrskovej volebnej komisie. 

Voliť môžu aj chorí. Stačí, ak o to v priebehu volebného dňa požiadajú okrskovú volebnú komisiu a jej členovia prídu s prenosnou schránkou za nimi domov. Aj pri takomto hlasovaní sú členovia okrskovej volebnej komisie povinní zachovať tajnosť hlasovania. Požiadať o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky sa v sobotu dá aj telefonicky. Praktické však je obrátiť sa napríklad na suseda alebo člena rodiny, aby takúto požiadavku oznámil okrskovej komisii. 

Volí sa aj v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, miestach, kde sa vykonáva väzba a trest odňatia slobody. 

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca. 

O budúcej hlave štátu môže rozhodnúť približne 4,3 milióna oprávnených voličov. V sobotňajšom 1. kole volieb bude zo 14 kandidátov po prvýkrát prezidenta vyberať približne 336 500 mladých. Taký je podľa údajov Štatistického úradu SR počet občanov Slovenskej republiky, ktorí v období od prezidentských volieb v roku 2009 dosiahli 18 rokov potrebných na účasť na hlasovaní. 

Z nich vôbec po prvý raz v živote bude môcť svoje voličské právo využiť približne 18-tisíc prvovoličov, medzi ktorých patria tí občania, ktorí od volieb do VÚC v novembri 2013 do marcového termínu volieb hlavy štátu dosiahli 18 rokov. 

Voličom na ich prípadné otázky o hlasovaní odpovedia na špeciálnej volebnej informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Na bratislavských telefónnych číslach: 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313 im poradia zamestnanci ministerstva dnes do 15:30 a v sobotu od 7:00 do 22:00.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu