Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Predbežné výsledky potvrdené: Smer oficiálnym víťazom so 44,41%!

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Víťazom predčasných parlamentných volieb sa stala strana Smer-SD so ziskom 44,41 percenta platných hlasov voličov. Oficiálne výsledky sobotňajších predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR potvrdila Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby do NR SR na dnešnej tlačovej besede v Bratislave. Na druhom mieste je KDH s podporou 8,82 percenta. Tretia je strana Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 8,55 % hlasov.

Most-Híd podporilo 6,89 % voličov. Nasleduje SDKÚ-DS s volebným ziskom 6,09 percenta, SaS získala 5,88 percenta hlasov. Do parlamentu sa nedostala SNS (4,55%) a SMK-MKP (4,28%). Ani jedna z ďalších kandidujúcich strán nezískala viac ako dve percentá hlasov.

Z celkového počtu 4 392 451 oprávnených voličov sa na hlasovaní zúčastnilo 2 596 443 ľudí, čo znamená 59,11-percentnú účasť. Možnosť hlasovať poštou využilo 7 051 voličov (0,27%). Voliči odovzdali spolu 2 553 726 platných hlasov (98,43%).

Ako na dnešnej večernej tlačovej besede povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová, voľby sa uskutočnili vo veľmi pokojnej atmosfére, "legitímne a legálne", vďaka všetkým inštitúciám zapojeným do ich organizovania. ÚVK nezaznamenala žiadny prípad kupovania voličských hlasov alebo iné závažnejšie narušenie priebehu sobotňajšieho hlasovania. Plynulý a bezproblémový bol aj priebeh spracovania výsledkov hlasovania Štatistický úradom (ŠÚ) SR. Spracovanie a ani zverejňovanie výsledkov nenarušil žiadny hackerský útok. Podľa predsedníčky Štatistického úradu Ľudmily Benkovičovej však boli voľby pre rekordný počet 26 kandidujúcich strán veľmi náročné na spracovanie. Ako konštatovala na tlačovej besede, "keby som mala jedným slovom charakterizovať priebeh spracovania týchto volieb, povedala by som, že to bolo ťažké - nesmierne ťažké". Pripomenula, že štatistici už dopredu upozorňovali, že spracovanie výsledkov hlasovania vo voľbách, v ktorých kandiduje 26 politických subjektov si vyžaduje veľa času. "Toto sa potvrdilo a ukázalo sa, že tie obvody, ktoré sú mimoriadne početné čo sa týka okrskov, tak tam to spracovanie bolo nesmierne náročné. Týka sa to predovšetkým Bratislavy," povedala predsedníčka ŠÚ SR a dodala, že bratislavský volebný obvod má najviac volebných okrskov - 396.

Prvá okrsková volebná zápisnica, ktorú zaznamenal ŠÚ SR, bola v sobotu o 22:46 za obec Belejovce v okrese Svidník. Prvá popísaná obvodná zápisnica bola zo Starej Ľubovne a bola podpísaná dnes ráno 04:00, posledná podpísaná obvodná zápisnica bola z Bratislavy a bola podpísaná dnes o 15:29, informovala ďalej Ľudmila Benkovičová. V mnohých zápisniciach boli chyby, spôsobovali ich najmä preferenčné hlasy, ktoré sa sčítavajú a aj kontrolujú ručne. "Najvyššiu účasť v týchto voľbách mal obvod Žilina, kde bola účasť 66,57 %. Najnižšia účasť bola v obvode Trebišov - 50,24%," uviedla Benkovičová s tým, že najvyššia účasť bola v Žilinskom kraji (63,75%) a najnižšia v Košickom kraji (53,78%). Takzvanou Buzitkou, teda obcou, kde sa výsledky hlasovania najviac približujú celoslovenským, je pre tohtoročné predčasné voľby do NR SR obec Dolná Seč v okrese Levice.

Smer-SD dostal najviac hlasov podľa zistení ŠÚ SR v obvode Čadca (67,69%), KHD v obvode Námestovo (19,44%), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vo volebnom obvode Trnava (15,34%), SDKÚ-DS mala najlepší výsledok v Bratislave (14,07%), SaS taktiež v bratislavskom obvode (14,56%) a Most-Híd dosiahol najvyšší podiel hlasov v obvode Dunajská Streda (43,88%).

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu