°C

Sobota, 4. apríl 2020. Meniny má Izidor, zajtra Miroslava.

Kandidát už odchádza aj od Sulíka: Osudnými sa mu stali slová o majetku!

Somogyi sa vzdal
Somogyi sa vzdal
15.02.2012 11:46

BRATISLAVA - Poslanec NR SR a doterajšie číslo 16 na kandidátke SaS Szilárd Somogyi sa v marcových parlamentných voľbách o hlasy voličov uchádzať nebude. Oznámil to na dnešnom brífingu s tým, že so stranou Richarda Sulíka sa hodnotovo rozišiel.


Somogyi tento týždeň šokoval v rozhovore, keď vyhlásil, že na súkromný majetok by mal byť stanovený limit a každý človek by mal vlastniť len toľko, koľko mu stačí na pokrytie osobných potrieb. Je totiž presvedčený, že človek má chamtivosť zakódovanú v génoch a preto je potrebné odstrániť podmienky pre jej pôsobenie. Dnes priznal, že tento postoj, s ktorým SaS nesúhlasí, zohral pri jeho odchode svoju úlohu.

Sulíkovi dnes podľa vlastných slov doniesol list, v ktorom sa kandidatúry vzdáva. Hovorili o tom však už v utorok, vraj v uvoľnenej atmosfére. "Dospel som k tomu vlastným rozhodnutím bez ovplyvnenia SaS. Vzdialil som sa od hodnôt, ktoré SaS vyznáva, preto si myslím, že najlepším riešením bude, ak nebudem pre svojich kolegov záťažou," podotkol Somogyi.

Poslanec priznal, že prestáva veriť v neviditeľnú ruku trhu, ktorá bez zásahu štátu všetko vyrieši. "Prestávam veriť hospodárskemu rastu, ktorý zabezpečí pôžitok len pre úzku vrstvu. Hodnotový rozdiel sa ukázal aj v mojom tlačovom vystúpení z predchádzajúcich dní, za ktorým si stojím, aj keď pripúšťam, že niektoré výroky som formuloval nešťastne či menej dôrazne," povedal na margo spomínaného rozhovoru pre portál.

Somogyi je presvedčený že hlavnou príčinou devastácie Slovenska je chamtivosť veľkokapitálu, ktorý po spustošení priemyslu Slovenska priebežne zneužíva svoje postavenie a korupčným správaním upcháva aj tepny demokracie na Slovensku.

Na otázku, prečo prišiel jeho odchod až po zverejnení rozhovoru a nie skôr, keďže svoje hodnoty a hodnoty materskej strany pozná, odvetil, že práve jeho uverejnením sa konkretizoval názorový rozdiel medzi ním a SaS. Uistil však, že zo strany liberálov mu nikto nenaznačil, že by mal odísť. Priznal, že rozhovor vyvolal v strane širšiu diskusiu, a tá ho presvedčila, že rozdiely sú v krátkej dobe neprekonateľné.

Somogyi sa v marci voliť nechystá. "Vyzývať ľudí, aby išli voliť SaS, by bol lacný krok. Žiaľ, väčšina politických strán zabezpečuje len zachovávanie súčasného stavu. Takže zo srdca by som ľudí vyzval, aby voliť nešli," dodal s tým, že o založení novej politickej strany neuvažoval.

Szilárd Somogyi bol za rok a pol v parlamente spolupredkladateľom pri piatich zákonoch. Sám nepredložil ani jeden.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Topky.sk
FOTO: SITA;
VIDEO: Filip Minár

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články