°C

Nedeľa, 5. apríl 2020. Meniny má Miroslava, zajtra Irena.

Sulík žiadal Figeľa o stretnutie pravice: Bez Dzurindu!

Richard Sulík
Richard Sulík
21.02.2012 13:20

BRATISLAVA – Predseda SaS Richard Sulík žiadal predsedu KDH Jána Figeľa, aby zvolal stretnutie pravicových strán, ale bez SDKÚ-DS. Podľa informácií agentúry SITA to Figeľ odmietol. Následne Sulík mal Figeľa žiadať, aby sa teda stretli štyri pravicové strany, ale bez Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.


„Zaujímal nás postoj KDH a Mosta-Híd k povolebnej spolupráci so Smerom-SD. Na jednej strane totiž hovoria o potrebe stredopravej koalície, ale na strane druhej doteraz jednoznačne nevylúčili koalíciu so Smerom,“ povedala v tejto súvislosti hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová. SaS mrzí, že doteraz tú odpoveď nedostali.


Figeľ plánuje zvolať štyroch predsedov pravicových strán. Dôvodom má byť spoločná podpora poslancov bývalej koalície pre podanie na ústavný súd pre nevymenovanie Jozefa Čentéša prezidentom SR Ivanom Gašparovičom za generálneho prokurátora.

Dzurinda už na začiatku februára Figeľovi odkázal, že by mu vôbec neprekážalo, keby v najbližšom čase zorganizoval stretnutie pravice. "Keď sa Ján Figeľ cíti lídrom pravice, budem nesmierne rád, keď nás začne organizovať," vyhlásil vtedy Dzurinda. Podľa vlastných slov už vopred podpisuje bianko šek, že na takéto stretnutie veľmi rád a rýchlo príde, svoj pracovný program si upraví, alebo zruší.

Podľa Dzurindovcov by bolo stretnutie pravice dobré na to, aby si s ostatnými predstaviteľmi strán mohli sadnúť a povedať, či ich stredo-pravé strany majú rovnakú optiku ako SDKÚ-DS. Tá totiž vidí za najväčšiu hrozbu, že po voľbách môže vzniknúť vláda, v ktorej bude len Smer-SD, resp. Smer-SD a SNS. Dzurinda si však nemyslí, že pred voľbami by mali stredo-pravé strany podpísať zmluvu o budúcej spolupráci. "Toto nepovažujem za reálne, Figeľ má v tom pravdu, že ten papier veľa znesie, ale nič nemusí riešiť," konštatoval Dzurinda. Figeľ vtedy reagoval, že občania "neočakávajú okrúhle stoly, ale ekonomické riešenia na tvorbu pracovných miest a boj s korupciou".

Poukázal na koaličnú zmluvu, ktorú tiež podpísali a vydržala len rok a pol. "Nemám záujem sa písomne zaväzovať, ani čas na to nie je," dodal líder SDKÚ-DS. Podľa neho by mali teraz ísť bokom aj "sentimenty a osobné hemungy" či dotknutosť. SDKÚ-DS už pripúšťa aj spoluprácu so SaS, ale dôležitý bude jej postoj k budúcim európskym opatreniam. Dzurinda spomenul aj holandský model, kde jedna koaličná strana má problém s trvalým eurovalom, tak majú dohodu s opozíciu, že tento stabilizačný nástroj prejde.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články