Olej z Detoxu znečistil 15 kilometrov Rimavy | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Olej z Detoxu znečistil 15 kilometrov Rimavy

Podľa hasičov vytieklo do rieky okolo 150 litrov oleja
Podľa hasičov vytieklo do rieky okolo 150 litrov oleja
Zdroj: SITA
27.04.2010 12:05

BANSKÁ BYSTRICA - Okolo 150 litrov ľahkého vykurovacieho oleja dnes ráno znečistilo rieku Rimava v Rimavskej Sobote. Ako uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský, olej sa do rieky dostal z kanála v areáli závodu Detox a jeho únik hasičom nahlásili o 7:20.


Rimavskosobotskí hasiči položili hneď pri ústí kanála norné steny na zachytávanie znečisťujúcich látok, olej posypali absorbčnou látkou Vapex a zbierajú ho do sudov.


Firma Detox vo svojom rimavskosobotskom závode spracúva odpadové oleje. Riaditeľ závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku v Rimavskej Sobote Ladislav Varga uviedol, že príčina úniku zatiaľ nie je známa, na miesto prichádza inšpekcia. "Zasiahnutý bol približne 15-kilometrový úsek rieky Rimavy," konštatoval Varga s tým, že po zistení ekologickej havárie natiahli norné steny pri obci Šimonovce, aby sa znečistenie nedostalo ďalej.

Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Detox Jána Lehockého zo závodu uniklo približne 50 litrov vykurovacieho oleja z parnej kotolne. "Bola to technická porucha na zariadení, ráno okolo šiestej sme sa to dozvedeli. Brali sa vzorky, bude sa robiť čistenie kanalizácie," uviedol pre médiá Lehocký s tým, že bližšie informácie firma poskytne po uzavretí prípadu. Dodal, že úhyn rýb nezaznamenali.

Predseda miestneho rybárskeho zväzu Igor Borlok uviedol, že v Rimave za Rimavskou Sobotou našli pri brehu desať až dvanásť uhynutých kaprov. "Ostatné voda odplavila. Škodu odhadujeme približne na dvetisíc eur," povedal Borlok.


Galéria

Podľa hasičov vytieklo do Podľa hasičov vytieklo do

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články