Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Ministri vnútra V4 diskutovali o prioritách v oblasti vnútorných záležitostí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA/LUXEMBURG - Ministri vnútra krajín Vyšehradskej štvorky (V4) uplynulú stredu na stretnutí v Luxemburgu diskutovali o prioritách v oblasti vnútorných záležitostí na nasledujúce obdobie. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

"Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzdvihol ako priority na nasledujúce obdobie riadne fungovanie schengenu, posilnenie ochrany vonkajších hraníc a efektívne návraty, ktoré Slovenská republika dlhodobo presadzuje na európskej úrovni," uviedla jeho kancelária. Dodala, že stretnutie sa uskutočnilo v kontexte nedávnych volieb do Európskeho parlamentu a s výhľadom na júnový samit EÚ, kde majú lídri únie prijať novú strategickú agendu.

archívne video

Pre Slovensko je dôležité ďalšie fungovanie V4, tvrdí Peter Pellegrini (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Na fungovanie schengenského priestoru má podľa kancelárie dôležitý vplyv vízová politika, preto je nevyhnutné vyvíjať tlak na tretie krajiny, predovšetkým krajiny západného Balkánu, aby svoju vízovú politiku zosúladili s vízovou politikou členských štátov. "Opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo zostať iba krajným riešením," uviedla kancelária. Dodala, že Slovensko je otvorené inovatívnym prístupom vrátane možnosti využívať extrateritoriálne centrá na spracovanie žiadostí o azyl mimo EÚ.

Situácia na východnej hranici je pokojná

Šutaj Eštok na stretnutí informoval i o súčasnej situácii, týkajúcej sa sekundárnej tranzitnej migrácie na území Slovenska, ktorá medziročne klesla. Kancelária zdôrazňuje, že situácia na východnej hranici SR je v súčasnosti pokojná a spoločné hliadky na slovensko-ukrajinskej hranici sú účinnou prevenciou nielen nelegálnej migrácie, ale aj cezhraničnej trestnej činnosti.

Ministri diskutovali aj o otázkach vnútornej bezpečnosti v kontexte ruskej agresie proti Ukrajine, krízového riadenia, externej dimenzie migrácie a readmisie. Stredajšie stretnutie Rady ministrov pre vnútorné záležitosti sa konalo pod záštitou českého predsedníctva vo V4 a Česko na jeho konci odovzdalo predsedníctvo Poľsku.

Viac o téme: HraniceSchengenMinistriV4Luxembursko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu