Pondelok22. júl 2024, meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

Počasie na Slovensku udrie v plnej sile! Meteorológovia vydali výstrahy pred búrkou

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Na západnom a väčšine územia stredného Slovenska treba počas pondelka počítať s búrkami. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha platí pre celý Bratislavský, Banskobystrický, Nitriansky a Trnavský kraj a väčšinu okresov Trenčianskeho kraja. Platí takisto v okresoch Rožňava a Turčianske Teplice. S búrkami treba počítať od 10.00 h do 20.00 h.

archívne video

Blížiaca sa búrka. (Vajnory) (Zdroj: Tip čitateľa/ Dominika)

Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť, že by sa vyskytli búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Zároveň intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Meteorológovia varujú pred búrkou výstrahou 1. stupňa
Zobraziť galériu (4)
Meteorológovia varujú pred búrkou výstrahou 1. stupňa  (Zdroj: SHMÚ)

Portál iMeteo však varuje, že búrky môžu vznikať pomerne nečakane a nové jadrá budú pribúdať rýchlo a explozívne. V prípade búrkovej činnosti predpovedá, že môže byť aj výraznejšia, ako napríklad včera v Česku, kde sa vyskytli supercelárne búrky, ktoré priniesli až 4 centimetrové krúpy.

Podľa jeho informácií sme si dnes oddýchli na Slovensku od búrok len 45 minút. Aktuálne (09.10 h) sa vyskytujú medzi Vrábľami a Kalnou nad Hronom. Postupujú smerom na severovýchod a opäť prinášajú výrazné zrážkové úhrny.

Na väčšine Slovenska okrem Bratislavského kraja sa môžu vyskytnúť búrky

Na väčšine Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja sa môžu v pondelok vyskytnúť búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe. Výstraha pred búrkami platí do 21.00 h. Meteorológovia upozorňujú, že intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Na väčšine územia možno predpokladať búrky.
Zobraziť galériu (4)
Na väčšine územia možno predpokladať búrky.  (Zdroj: SHMÚ)

Viac o téme: PočasieBúrkySHMÚ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu