Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Návrh vodnej politiky ohrozuje podľa mimovládok peniaze z plánu obnovy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Mimovládne organizácie upozorňujú na ohrozenie čerpania financií z plánu obnovy v súvislosti s návrhom vodnej politiky. Pripomínajú, že obmedzuje prírode blízke zadržiavanie vody a znovu otvára prípravu vodných diel Slatinka či Tichý Potok. Spolu 18 organizácií podalo preto k aktualizácii vodnej politiky hromadnú pripomienku, ktorú podporilo viac ako 4000 ľudí. Ochranári poukazujú na to, že ich obavy potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií. Informovala koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.

"Ide o zásadný koncepčný dokument z pohľadu ochrany vôd, ktorý je výsledkom dlhých odborných diskusií a je preto absolútne neprípustné, aby sa zmeny v ňom navrhovali v skrátenom pripomienkovom konaní bez náležitej odbornej diskusie a navyše bez posúdenia jeho vplyvov na životné prostredie," povedala právnička organizácie Via Iuris Ivana Figuli.

archívne video

MIRRI vyhlasuje výzvu vo výške 70 mil. eur na podporu rozvoja infraštruktúry v obciach a mestách (Zdroj: TASR/ Jakub Popelka)

Podľa ochranárov to potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií, ktoré upozorňujú na ohrozenie čerpania zdrojov z plánu obnovy a nedostatočné posúdenie vplyvu na verejné financie. "Obnovenie plánu postaviť niekoľko priehrad zaťaží štátny rozpočet a návrh dokumentu tento fakt nezohľadňuje. V pripomienkach sa tak vyjadrili Úrad vlády SR, ministerstvo financií či Národná implementačná a koordinačná jednotka (NIKA), ktorá je zodpovedná za koordináciu plánu obnovy. Najvyšší kontrolný úrad dokonca žiada stiahnuť materiál ako celok," upozornili v spoločnom stanovisku.

Koncepcia mala byť podľa nich aktualizovaná až v roku 2027

 "Takáto účelová a nepripravená aktualizácia verejnej politiky je veľkým rizikom straty financií z plánu obnovy," reagovala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktorá pôsobí vo WWF Slovensko. Poznamenala, že koncepcia je súčasťou už splneného míľnika v časti adaptácie na klimatickú zmenu. Cieľom politiky malo byť zaviesť prírode blízke opatrenia na ochranu pred povodňami, zadržiavanie vody v krajine a ďalšie opatrenia v súvislosti s klimatickou zmenou. Ministerstvo v novom návrhu išlo podľa nej úplne opačným smerom.

Ministerstvo životného prostredia SR predložilo návrh aktualizácie koncepcie vodnej politiky minulý týždeň do skráteného medzirezortného konania. Avizovalo zmeny v prípade vodného diela Slatinka, prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ a vodárenskej nádrže Tichý potok. Plánuje zrušiť zákaz prípravy či investovania do týchto vodných stavieb.

Viac o téme: FinancieOchranáriVodné dieloKlímaNávrhVodná politika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu