Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Umelci mi nosia kvety! Šimkovičová označila petíciu za nedôveryhodnú: Po Pamele Anderson aj Michael Jackson

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas tlačovej konferencie Zobraziť galériu (4)
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas tlačovej konferencie (Zdroj: SITA/Milan illík)

BRATISLAVA - Verejnoprávne umelecké fondy sa zlučovať nebudú, no štát bude kontrolovať, aké umenie podporí. Na stredajšej tlačovej konferencii to zdôraznila ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, ktorá spolu s kolegami poukázala na diskutabilnú selekciu podporených projektov zo strany fondov. Okrem toho sa Šimkovičová vyjadrila aj k petícii umelcov na jej odvolanie. Novinárom dovolila položiť len dve otázky, kvôli čomu tlačovú konferenciu poznačil aj incident s novinárom.

Šimkovičová poukázala na diskutabilnú selekciu podporených projektov zo strany fondov

"Do parlamentu sú predložené poslanecké návrhy, ktoré riešia zvýšenie možnosti štátu kontrolovať fondy využívajúce verejné zdroje," upozornila ministerka. Verí, že parlament sa k týmto návrhom dostane čo najskôr. Ministerka v prípade podľa nej sporných dotácií poukázala napríklad na to, že Nadácia Milan Šimečku dostala v priebehu roka 2023 z Fondu na podporu umenia (FPU), Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) i rezortu kultúry pod vedením Silvie Hroncovej celkovo 69-tisíc eur. 

Štát musí zvýšiť kontrolu verejnoprávnych umeleckých fondov, tvrdí Šimkovičová (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák dokumentoval zasa prípad dotácie pre seriál a film o Mikulášovi Černákovi, ktorý dostal z Audiovizuálneho fondu (AvF) 537-tisíc eur, zatiaľ čo projekt o osobnosti slovenských dejín, generálovi Jánovi Golianovi, sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať. Bernaťák kritizoval aj to, že fondy nevysvetľujú relevantným spôsobom dôvody nepridelenia dotácie. "Sú to často arogantne pôsobiace vágne frázy, z ktorých nemožno zistiť, prečo ten alebo onen projekt nezískal dotáciu," dodal.

V popredí štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Tibor Bernaťák počas tlačovej konferencie
Zobraziť galériu (4)
V popredí štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Tibor Bernaťák počas tlačovej konferencie  (Zdroj: SITA/Milan illík)

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Roman Michelko má tiež z diskusie s tvorcami príklady o selektívnom výbere dotácií, ktoré vykazujú znaky favorizovania určitej skupiny umelcov a tvorcov. "Teším sa na rozpravu v parlamente k návrhu na zmeny vo fondoch, kde budem takéto príklady uvádzať," avizoval. Pri reforme verejnoprávnych umeleckých fondoch by sa podľa neho malo ísť cestou českého modelu. "V oveľa a väčšej miere dokáže podporovať rôznorodé kultúrne a umelecké skupiny, bez bonifikácie určitej časti," dodal.

Tlačová konferencia sa na konci zvrtla na tému petície

Tlačová konferencia sa pri kladení otázok novinárov zvrtla aj na inú tému. Jeden z nich sa jej spýtal, čo hovorí na petíciu umelcov za jej odvolanie. Šimkovičová uviedla, že sa prešetruje, či 189-tisíc podpisov je právoplatných alebo nie. Podľa jej slov je tu ešte 5,4 milióna obyvateľov, ktorí petíciu nepodpísali. "Treba si to rozložiť matematicky na drobné," dodala. "Bola tu petícia ručne podpísaná, keď chceli ľudia predčasné voľby - tam bolo 600-tisíc podpisov a bolo to hodené do koša," vyhlásila.

Umelci mi nosia kvety!
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Milan illík)

Šimkovičová opäť opomenula existenciu fiktívnych osôb v petícii za jej odvolanie, tentoraz spomenula speváka Michaela Jacksona. "Neviem, či vstal z hrobu kvôli tomu, aby podpísal túto petíciu," povedala s tým, že tam bolo veľa ľudí podpísaných zo zahraničia. 

„Je zvláštne, že ministerstvo kultúry je v hľadáčiku v Austrálii alebo v Kalifornii. Som zvedavá, čo na to povedia orgány činné v trestnom konaní," dodala, čím pripomenula, že rezort kultúry podal v súvislosti s petíciou trestné oznámenie za údajné podozrenie z manipulácie, falšovania identity i počtu signatárov elektronickej petície.

Umelci mi nosia kvety!
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Milan illík)

"Mám tu veľa umelcov, ktorí mi držia palce, nosia mi kvety," vyhlásila. Ministerka dovolila položiť novinárom len dve otázky. Jeden z prítomných redaktorov sa ich však opýtal viac, čo vyústilo až do toho, že mu chcel ochrankár vziať z ruky mikrofón, tvrdí TV JOJ. Tlačové oddelenie už predtým mikrofón vyplo. 

Viac o téme: PetíciaUmelecké fondyMartina ŠimkovičováMinisterstvo kultúry
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu