Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Horská záchranná služba z dôvodu zlého počasia neodporúča dlhé a náročné túry na hrebeňoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Thinkstock)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK - Horská záchranná služba (HZS) pre zlé počasie, vietor, hmlu a sneženie neodporúča dlhé a náročné túry na hrebeňoch. Vo všetkých slovenských pohoriach nad 1300 metrov nad morom platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

Na tvrdú starú snehovú pokrývku pribudlo za posledné tri dni do 30 centimetrov nového snehu. Hranica sneženia bola najprv vo výške približne 700 metrov nad morom, no postupne stúpa. Pretrváva silný severozápadný vietor. "Hlavnými problémami sú nový sneh a vetrom previaty sneh. Nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov a strmé žľaby najvyšších polôh, kde vietor počas dňa ukladal snehové dosky a vankúše a vytvoril preveje," priblížil Krajčí.

archívne video

Teplé počasie a západ slnka vohnalo do ulíc množstvo turistov (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Dodal, že stará snehová pokrývka vo všetkých pohoriach vplyvom striedania teplôt sadla a stvrdla. Na jej povrchu sa vytvorila silná ľadová vrstva. "Nový sneh bude vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený," upozornil Krajčí s tým, že veľký rozdiel v tvrdosti starej snehovej pokrývky a nového snehu spôsobil nestabilitu v snehovom profile.

Viac o téme: LavínyTúryHZSOdporúčania
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu