Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Ministerstvo financií sa nechce zapájať do predvolebnej kampane, dane nezvyšuje

Michal Horváth
Michal Horváth (Zdroj: Topky/ Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Ministerstvo financií (MF) SR eviduje mediálne výzvy jednej z politických strán, nebude sa však zapájať do predvolebnej kampane. Rezort nemá k dispozícii analytický materiál predmetnej politickej strany, eviduje iba predvolebnú propagačnú brožúru, respektíve zoznam rôznych viac či menej konkrétnych a nie nutne konsolidačných opatrení.

Reagoval tak na piatkové vyjadrenia SaS, podľa ktorej dočasne poverená vláda odborníkov má priviesť Slovensko v pokoji do volieb a nezapájať sa do predvolebného súboja návrhmi na vyššie dane. Od dočasne povereného ministra financií Michala Horvátha očakáva, že zaujme stanovisko k nimi predstaveným 96 návrhom na zvýšenie ekonomického rastu.

Archívne video

Michal Horváth po rokovaní vlády (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Ministerstvo financií každopádne ďakuje poslancom za podnety. Podľa stupňa konkrétnosti a kvantifikovateľnosti ich zohľadní vo svojej práci na balíku možných konsolidačných opatrení," uviedol rezort v reakcii. Zdôraznil, že k svojim konsolidačným opatreniam pristupuje premyslene, odborne a maximálne citlivo s ohľadom na občana aj verejné financie. "MF SR žiadne zvyšovanie daní nezavádza. Prezentované návrhy treba vnímať ako začiatok verejnej diskusie o možnostiach konsolidácie. MF SR už pred pár týždňami avizovalo, že opatrenia bude zverejňovať postupne, budú rôzneho charakteru a bude ich potrebné vnímať ako celok. Celkovú analýzu možností, ako ozdraviť verejné financie, predstavíme v septembri," avizovalo ministerstvo.

Rozhodovať bude nová vláda

V prípade niektorých diskutovaných návrhov ide podľa MF o transpozíciu európskych smerníc, teda opatrení, ktoré Slovensko zaviesť musí. Tiež ide napríklad o úpravu nesystémových návrhov, ktoré prijal parlament bez odbornej diskusie. Rezort chce túto diskusiu otvoriť s tým, že návrhy prejdú riadnym legislatívnym procesom.

"MF SR pripomína, že o definitívnej podobe týchto opatrení, ako aj o ich prijatí, bude rozhodovať až demokraticky zvolená vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb," dodal rezort financií.

Viac o téme: FinancieDanePredvolebná kampaňMichal Horváth
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu