Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Poslanci z Republiky žiadajú vládu nerozhodovať o závažných otázkach

Členovia strany Republika
Členovia strany Republika (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR, pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike, predložili uznesenie, ktorým žiadajú vyzvať vládu odborníkov, aby rešpektovali svoj dočasný a úradnícky charakter a zdržali sa rozhodovania o závažných otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

Hnutie pripomína vláde, že svoje pozície zastáva bez mandátu od občanov a bez vyslovenej dôvery parlamentu. "Preto musia svoje právomoci vykonávať striktne v súlade s ústavnými a demokratickými princípmi SR, vyhýbajúc sa zásadným a kontroverzným rozhodnutiam," uviedli v návrhu uznesenia.

Archívne video: VIDEOROZHOVOR Uhrik o zakulisí predvolebnej kampane: Spoluprácu s nami nevylúčil ani Hlas, SNS a ďalšie strany!

VIDEOROZHOVOR Uhrik o zakulisí predvolebnej kampane: Spoluprácu s nami nevylúčil ani Hlas, SNS a ďalšie strany! (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Vláda podľa nich odvodzuje svoju legitimitu od zákonodarného zboru, ktorému sa zodpovedá, a ktorý jej vyslovuje dôveru. "Kompetencie takejto vlády však Ústava SR vyslovene neobmedzuje, a preto členovia úradníckej vlády môžu nadobudnúť mylný dojem o svojej plnohodnotnej autorite rozhodovať o najzávažnejších otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky aj napriek tomu, že nikto z členov úradníckej vlády neprešiel demokratickými voľbami a nezískal mandát od občanov," argumentujú poslanci.

Republika si myslí, že keďže predstavitelia vlády už ďalej neplánujú pôsobiť v politike, môže ich to viesť k "pokušeniu prijímať motivované závažné rozhodnutia v kontroverzných témach, keďže sú si vedomí, že o pár mesiacov svoje pozície opustia a občanom sa za svoje rozhodnutia v nasledujúcich voľbách zodpovedať nebudú". Vláda podľa Republiky by už mala len "kúriť a svietiť".

Viac o téme: Uznesenieúradnícka vládaRepublika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu