Streda, 29. marec 2023. Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Pozor na sneženie: Meteorológovia varujú pred závejmi, v Tatrách hrozia lavíny

Ilustračné fotoGaléria fotiek (4)
Ilustračné foto
Zdroj: Topky/Maarty

BRATISLAVA - Na východnom a strednom Slovensku sa môžu v utorok tvoriť snehové jazyky a záveje. V niektorých okresoch sa očakáva aj silný vietor na horách či poľadovica. Meteorológovia v tejto súvislosti vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.


Výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi sa týka viacerých okresov v Banskobystrickom, Trenčianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Platiť má do piatka (3. 2.). "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozornili meteorológovia.

Pozor na sneženie: Meteorológovia
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SHMÚ

Pozor aj na vietor

Varujú tiež pred vetrom nad horách, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Vyskytnúť sa môže v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Martin, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Žilina. V okresoch Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Piešťany, Hlohovec, Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou treba zase v utorok ráno počítať s poľadovicou. Tá podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Výstraha platí do utorka do 10.00 h.

Pozor na sneženie: Meteorológovia
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SHMÚ

Vo viacerých okresoch na západnom Slovensku zase platia výstrahy pred vetrom. Môže ojedinele dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu alebo krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 75 km/h.

Pozor na sneženie: Meteorológovia
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SHMÚ

Vo Vysokých a Západných Tatrách je zvýšená lavínová hrozba

Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách je naďalej mierna hrozba lavín, druhý stupeň. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

 

Preškolenie a preskúšanie zmluvných záchranárov HZS v Nízkych Tatrách V dňoch 28 - 29.1.2023 sa uskutočnilo periodické...

Posted by Horská záchranná služba on Monday, January 30, 2023

Hlavným problémom je podľa Beťka najmä nový a vetrom previaty sneh. "Pozor si treba dávať najmä v úzkych žľaboch a strmých svahoch nad 30 stupňov, pod skalnými stenami a tesne pod hrebeňmi, kde môže byť naviate väčšie množstvo nového snehu. Na takýchto svahoch je uvoľnenie lavín možné už pri malom dodatočnom zaťažení," priblížil. Upozornil, že sa môžu vyskytnúť aj prachové lavíny a splazy na veľmi strmých svahoch a v skalných stenách.

V utorok na horách očakávajú oblačné až zamračené počasie a sneženie

Fúkať bude západný až severozápadný vietor, ktorého rýchlosť môže v nárazoch dosiahnuť od 110 do 135 kilometrov za hodinu. "Vplyvom severozápadného prúdenia sa najväčšie zrážky očakávajú vo Vysokých a Západných Tatrách, kde môže výška nového snehu dosahovať do 25 centimetrov, vo Fatrách a Nízkych Tatrách do 15 centimetrov," uviedol Beťko. Snežiť podľa neho bude pri nízkych teplotách, dôsledkom čoho bude nový sneh zle previazaný so starou snehovou pokrývkou. Pohyb vo vysokohorskom teréne HZS neodporúča.
 

Pozor na sneženie: Meteorológovia varujú pred závejmi, v Tatrách hrozia lavíny

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články