Štvrtok, 2. február 2023. Meniny má Erich, Erik, Erika, zajtra Blažej.

Začal sa proces v kauze Mýtnik: Brhelovci namietajú senát! Vypočúvať chcú aj Hegera, tvrdí obhajca Mandzák

Pojednávanie s Jozefom BrhelomGaléria fotiek (4)
Pojednávanie s Jozefom Brhelom

BANSKÁ BYSTRICA - Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica sa v pondelok začal proces so šiestimi obžalovanými v kauze Mýtnik, podnikateľom Jozefom Brhelom, jeho synom Jozefom Brhelom mladším, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva financií Radkom Kurucom, podnikateľom Martinom Bahledom, Milanom Gregom a Miroslavom Slahučkom.


Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich viní z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti. Ešte pred začiatkom hlavného pojednávania Michal Mandzák, advokát Brhelovcov, informoval, že minulý týždeň podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

"Ide o fiktívny reťazec, kde na začiatku bol Michal Suchoba, ktorý je podľa obvinenia v kauze Daniari hlavou zločineckej skupiny, ktorá pripravila štátny rozpočet o 19 miliónov eur na vratkách DPH, a na konci je výber hotovosti z bankomatu. Sú dôvodné podozrenia, že tieto skutočnosti súvisia s manipuláciou kauzy Mýtnik a s korupčnou trestnou činnosťou," reagoval Mandzák.

Suchoba je označovaný za kľúčového svedka v procese. Ako Mandzák tiež konštatoval, zároveň budú navrhovať vypočuť predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) a šéfa finančnej správy Jiřího Žežulku, "pretože taktiež existujú dôvodné podozrenia z korupčnej trestnej činnosti". Podľa Mandzáka obaja jeho klienti popierajú spáchanie skutkov, tvrdia, že sú nevinní a sú pripravení aktívne sa brániť.

Pojednávanie s Jozefom Brhelom
Galéria fotiek (4)
Pojednávanie s Jozefom Brhelom
Galéria fotiek (4)
Pojednávanie s Jozefom Brhelom
Galéria fotiek (4)

Šesť osôb čelí obžalobe z piatich skutkov. Podľa ÚŠP v jednom prípade ide o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, v ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti a v zostávajúcich troch o zločin prijímania úplatku. "Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť nesprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít," tvrdí ÚŠP.

Začal sa proces v kauze Mýtnik: Brhelovci namietajú senát! Vypočúvať chcú aj Hegera, tvrdí obhajca Mandzák

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články