Piatok, 27. január 2023. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Obžalovaných v kauze Mýtnik usvedčuje exšéf finančnej správy František Imrecze

 František ImreczeGaléria fotiek (3)
František Imrecze
Zdroj: Topky/Maarty

BANSKÁ BYSTRICA – Výsluchom kľúčového svedka, bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, pokračuje v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) proces v kauze Mýtnik. Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.


video Vyhlásenie Jozefa Brhela pred procesom v kauze Mýtnik

Obhajcovia obžalovaných od začiatku procesu spochybňujú obžalobu, ktorá údajne skutkovo a právne nevymedzuje, v čom má spočívať trestnosť konania ich klientov. Tvrdia, že je nedôvodná, nesedia v nej fakty, čísla, sumy.

Pred senátom ŠTS už vypovedali všetci obžalovaní, ktorí tvrdia, že sú nevinní. Urobili však iba spontánnu časť výpovede, na otázky prokurátora odmietli reagovať. Avizovali, že tak urobia až po výsluchu svedkov. Okrem Františka Imreczeho má byť medzi nimi aj podnikateľ Michal Suchoba, ktorého Interpol zadržal v roku 2021 v Dubaji. Obaja sa rozhodli spolupracovať s políciou a vypovedať.

 František Imrecze
Galéria fotiek (3)
František Imrecze
Zdroj: Topky/Maarty

Obhajoba a klienti Jozef Brhel a jeho syn tvrdia, že obaja svedkovia boli hlavami zločineckej skupiny na finančnej správe, ktorá páchala rozsiahlu daňovú trestnú činnosť. Chcú sa vraj vykúpiť zo zločinov, preto vypovedajú nepravdivo. "František I. spolu s Michalom S. okradli štát na DPH v Nitre o 18 miliónov eur. Túto krádež nemajú na koho hodiť, boli hlavami zločineckej skupiny. Z 18 miliónov eur štátu zatiaľ nevrátili ani euro," konštatovali.

Nahrávka Mariána Kočnera

Obhajca Michal Mandzák požiadal v utorok súd, aby doplnil dokazovanie o 25-minútovú zvukovú nahrávku z iného trestného konania, ktorú v roku 2015 zhotovil Marian Kočner. Ide o jeho rozhovor s Michalom Suchobom. Podľa obhajoby z neho vyplýva, že Michal Suchoba sa spolčil s Kočnerom, aby mu pomohol zakryť daňové delikty na finančnej správe v objeme 4,2 milióna eur. Všetko sám vybavoval.

Hlavné pojednávanie v prípade
Galéria fotiek (3)
Hlavné pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Topky/Maarty

Obžaloba sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločin prijímania úplatku. Okrem Jozefa Brhela, jeho syna a Radka Kuruca obvineniu čelí aj Martin Bahleda, Milan Grega a Miroslav Slahučka.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články