Pondelok, 27. jún 2022. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

V piatok ráno sa poslanci vrátia k diskusii o odvolávaní Budaja

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v debate o návrhu na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) pokračovať v piatok (24. 6.) ráno. Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok večer, okrem predkladateľa návrhu Miroslava Suju (nezaradený) vystúpil aj minister financií Igor Matovič (OĽANO) so stanoviskom vlády. Do diskusie sa zatiaľ prihlásili štyria poslanci písomne.


Suja hovoril o tom, že situácia s medveďom hnedým sa zhoršuje a je doslova alarmujúca. Čítal list príbuzných muža, ktorý mal zomrieť po strete s medveďom. Takisto predniesol list starostov, ktorí hovoria o problémoch s čerpaním príspevkov na budovanie kanalizácií a čističiek odpadových vôd.

Archívne video: Budaj o medveďoch: Sú to vegetariáni

Okrem situácie s medveďom opozícia Budajovi vyčíta, že zlyhal pri riešení ekologickej havárie na rieke Slaná. Kritizujú tiež schválenie reformy národných parkov či prerokovanie nových území európskeho významu. Minister podľa nich bráni pri budovaní kanalizácií v obciach na východnom Slovensku.

Vláda nesúhlasí s návrhom na odvolanie ministra životného prostredia. Návrh vníma ako súčasť politického boja. Deklaruje, že pre vládu aj ministra bude prvoradá bezpečnosť občanov. Odmieta tiež politizáciu problémov spojených s medveďom hnedým. "Slovensko, ako aj ostatné krajiny EÚ, sa riadia európskymi právne záväznými aktami, ktoré zakazujú úmyselne usmrcovať medveďa hnedého v jeho prirodzenom areáli, úmyselne ho odchytávať a zraňovať," citoval Matovič stanovisko vlády.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články