Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Novela infozákona je ďalší krok k transparentnosti verejnej správy, tvrdí Kolíková

Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k zmluvám, zverejňovanie štúdií analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje, či rozšírenie povinností vyplývajúcich zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na štátne firmy, navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR v novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Legislatíva je v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).


"Tematicky návrh zákona rieši na jednej strane požiadavky, ktoré nám vyplývajú z programového vyhlásenia vlády, a v druhej časti sa venuje transpozícii európskej smernice," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na pondelkovej tlačovej konferencii. Predložená legislatíva je podľa nej ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy. 

Novinkou v zákone má byť napríklad vypustenie výnimky zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou. Zverejňovať by sa mali aj informácie o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu, aj o úspešných kandidátoch. 

Novela infozákona je ďalší
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Rozšíriť by sa mal aj zákaz výhradných dohôd

V rámci aplikovania smernice Európskej únie o opakovanom použití informácií verejného sektora rezort navrhuje tiež rozšírenie personálnej pôsobnosti na tzv. verejné podniky a rozšírenie vecnej pôsobnosti na "osobitné" kategórie informácií, napríklad na informácie s vysokou hodnotou či výskumné údaje ako špecifickú kategóriu informácií vznikajúcich v rámci vedeckého výskumu financovaného z verejných zdrojov. Rozšíriť by sa mal aj zákaz tzv. výhradných dohôd. Informácie na účely opakovaného použitia by sa mali sprístupňovať bezplatne.

Novela infozákona je ďalší
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej," poznamenala k novele ministerka. Návrhy, ktoré vzídu z pripomienkového konania a ďalšie záväzky programového vyhlásenia vlády majú byť doplnené v samostatnom legislatívnom procese, a to aj vzhľadom na potrebu rýchlej aplikácie smernice.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: TASR/Martina Kriková Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články