Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Politici reagujú na návštevu pápeža Františka: Niektorých stoplo nezaočkovanie, iní zas hovoria o silnom posolstve!

Politici reagujú na návštevu pápeža Františka.
Politici reagujú na návštevu pápeža Františka.
Zdroj: Topky/Ján Zemiar, Vlado Anjel, TASR- Michal Svítok
13.09.2021 19:00

BRATISLAVA – Mnoho posolstiev odprezentovaných kultivovaným jazykom i silný apel na mladú generáciu, bez ktorej nie je možná obnova. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) to povedal v súvislosti s myšlienkami pápeža Františka, ktoré v pondelok predpoludním predniesol v príhovore pred predstaviteľmi štátu, osobnosťami spoločenského a kultúrneho života i zástupcami občianskeho sektora. Korčok hodnotí pápežov prejav ako mimoriadny obsahom a tiež formou, ktorá by podľa neho mala inšpirovať aj slovenských politikov.


Minister dáva do popredia pápežove myšlienky, že Slovensko v strede Európy má byť miestom pokoja. "Myslím si, že to je silný apel, pretože to, akým miestom Slovensko bude, je v rukách najmä nás všetkých," dodal šéf slovenskej diplomacie.


ONLINE Pápežov druhý deň na Slovensku: V príhovore kritizoval korupciu! Prezidentka pripomenula klimatickú krízu


Korčok hovoril o význame slobody

Poukázal na myšlienky o slobode i výzvu k tolerancii, ktoré pápež František zasadil do kontextu komparácie obdobia pred Nežnou revolúciou a súčasnosti. "Pred rokom 1989 bránil slobode jediný spôsob myslenia, dnes jediný spôsob myslenia vyprázdňuje význam slobody," upozornil Korčok na pápežove slová i to, že "odpoveďou nie je zvádzať kultúrne vojny".

Remišovú dostala pasáž o Tatrách

Vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) očarili pápežove slová o kráse Slovenska a Tatier a odvahe pozerať sa hore a vidieť za obzor. "Vaše hory spájajú v jedinom pohorí končiare a rozmanité scenérie a presahujú hranice krajiny, aby v kráse spojili rozličné národy. Rozvíjajte túto krásu, krásu celku. Vyžaduje si to trpezlivosť a námahu, odvahu a zdieľanie, elán a tvorivosť," cituje Remišová pápeža Františka.

Tíši nenávisť, prináša nádej, hovorí Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) upozorňuje, aká veľmi dôležitá je samotná prítomnosť osobnosti, akou je pápež František. "V dnešnej dobe, keď sa nenávisť šíri sociálnymi sieťami a stala sa každodennou súčasťou nášho života, je otec František hotovým ostrovčekom dobroty. Želám si, aby tá nádej, ktorá z neho sála, vydržala na Slovensku čo najdlhšie," dodal.

Jeho príchod posilnil vieru, verí Krajniak

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) označil pápežovu prítomnosť a myšlienky za posolstvo pokoja a bratstva. "Silno verím, že možnosť byť v jeho blízkosti posilnila vieru v Boha medzi všetkými veriacimi a možno aj tých váhajúcich to posunulo bližšie k nemu," uviedol Krajniak.

Fico sa nemohol dostaviť pre nezaočkovanosť

Úspešnú návštevu Svätého Otca na Slovensku zaželal aj predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý sa na stretnutí v záhrade Prezidentského paláca nezúčastnil. Dôrazne sa však bráni medializovaným informáciám, že by za tým bola ignorancia voči hlave katolíckej cirkvi. Dôvodom je podľa neho jedine to, že nie je zaočkovaný. "Touto okolnosťou nie je ani možnosť vidieť Svätého Otca, ktorého som osobne stretol vo Vatikáne,“ uviedol Fico na sociálnej sieti.

Pápež sa v pondelok predpoludním stretol aj so zástupcami cirkví v katedrále sv. Martina, popoludní navštívi centrum Betlehem, stretne sa so zástupcami židovskej komunity a podvečer aj s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

V utorok (14. 9.) pokračuje štvordňová (12. - 15. 9.) návšteva Svätého Otca na Slovensku cestou do Košíc a Prešova, v stredu (15. 9.) sa zúčastní na svätej omši v Šaštíne, kde prednesie homíliu.

Svätý Otec prišiel do rozhádanej spoločnosti, tvrdí primátor Vallo

Pápež František prišiel na Slovensko v ťažkých časoch, keď je krajina vyčerpaná po dvoch vlnách pandémie ochorenia COVID-19 a zároveň je na začiatku ďalšej. Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo. Svätý Otec podľa neho prišiel do rozhádanej a fragmentarizovanej spoločnosti, kde začína byť problém nájsť spoločnú reč s hocikým.

"Potrebujeme silný impulz k zmiereniu, aby sme zvládli ďalšie dni a mesiace a znovuobjavili nádej. Chcem veriť, že práve pápež František, jeho osobnosť a duchovný odkaz, rešpektovaný aj za hranicami katolíckej cirkvi, našej spoločnosti tento impulz môže dať," vyhlásil na sociálnej sieti primátor hlavného mesta. Vallo spoločne s predstaviteľmi štátu i cirkvi v nedeľu (12. 9.) vítali pápeža na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Facebook/Zuzana Čaputová

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články 

Ekonomické riziká pandexitu

Aj keď všetci dúfajú, že Pandexit alebo koniec pandémie COVID-19 príde už čoskoro, ekonomické výhody nebudú nesporné. Pravdepodobný ... viac »