Nedeľa, 5. december 2021. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Čo sa to deje v štáte? Bezpečnostný expert reaguje na dianie v NAKA: Nehnevajte sa, ale takto to nemôže fungovať!

Bezpečnostný expert Andor Šándro sa vyjadril k včerajšiemu daniu na NAKA.
Bezpečnostný expert Andor Šándro sa vyjadril k včerajšiemu daniu na NAKA.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian, Jaroslav Novák, archív A.Š., Topky/Maarty
11.06.2021 12:00

BRATISLAVA - To, čo sa včera podľa medializovaných informácií odohralo na pôde NAKA, nemá v modernej histórii kriminalistiky na Slovensku obdobu. Úrad inšpekčnej služby mal totiž zaistiť ešte stále živé spisy prípadov, ktoré rieši tím "Očistec". K prípadu sa už vyjadrili aj najvyšší predstavitelia, no my sme sa obrátili na bezpečnostného experta, aby sa k tomuto bizarnému prípadu vyjadril. Podľa neho nie je všetko s kostolným poriadkom!


Padlo rozhodnutie na stretávke v SIS?

Názor na aktuálne dianie sme získavali od bezpečnostného analytika Andora Šándora. Zaujímalo nás, ako sa on pozerá na to, čo sa včera objavilo vo viacerých médiách. "Je celkom evidentné, že táto akcia zrejme pramení zo zasadania najvyšších špičiek štátu v priestoroch Slovenskej informačnej služby (SIS). Ukazuje sa tiež, že tu bude asi vážne podozrenie, že nie všetky kauzy sú možno vyšetrované úplne kóšer. Je tiež možné, že niektorí ľudia v okolí predstaviteľov vlády, ale nutne to nemusí byť ani vláda, majú záujem túto neprehľadnú či skôr komplikovanú situáciu využiť, aby niektoré kauzy zastavili," povedal pre Topky Šándor.

Andor Šándor
Zdroj: archív A.Š.

Dejú sa tu vážne veci

Ako neštandardné hodnotí aj to, že sa manipuluje so živými spismi na NAKA. "To, že odoberajú NAKA živé spisy je podľa mňa vážna vec. Každopádne je to len vyústenie pochybností o tom, do akej miery je inštitút kajúcnika využívaný orgánmi činnými v trestnom konaní tak, aby to bolo stále v medziach zákona a nebol tento inštitút zneužívaný proti niekomu v rámci vybavovania si účtov, nejakých bojov medzi jednotlivými skupinami bezpečnostných štruktúr Slovenska," tvrdí expert.

Spojitosť s politikmi je problém

Šándor neobchádza ani fakt, že bývalý a dnes už väzobne stíhaný šéf SIS Vladimír Pčolinský má väzby na Sme rodina. "Už len fakt, že pán Kollár (predseda Sme rodina Boris Kollár, pozn. red.) so svojou stranou, ktorý nominuje šéfa SIS-ky ukazuje, že je to celé rozdelené, rozparcelované, čo ja považujem za zlé. Samozrejme ale je to vždycky politika a sú to politici, ktorí schvaľujú isté vrcholové funkcie v bezpečnostnom aparáte. Mne však ale nepríde správne, že pán Kollár má nominanta riaditeľa SIS, niekto iný zas nominanta na policajného prezidenta... Z toho môže vyplývať aj moje podozrenie, že takto sú tí ľudia pracujúci v SIS stále napojení na politikov a môžu fungovať okrem svojich normálnych právomocí aj na základe toho, že sú politikmi zneužívaní," vyslovil podozrenie Šándor.

Mocenský súboj medzi políciou a SIS?

Na stole je tiež otázka, či takéto informácie nesignalizujú akýsi mocenský súboj medzi políciou a SIS. "Ja mám taký pocit, že tento boj tu už funguje. Je to aj medzi policajtmi ale aj ten spor medzi SIS a NAKA, kedy vlastne Pčolinský (ex-šéf SIS Vladimír Pčolinský, pozn. red.) vedel, že je sledovaný NAKou a zároveň využíval svojich operatívcov na kontrolu toho, čo robí NAKA. To predsa nie je normálne. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale takto to nemôže fungovať," povedal znepokojený analytik.

Sú to známky konfliktu bezpečnostných zložiek, tvrdí Žilinka

K včerajším informáciám mal čo povedať aj Maroš Žilinka. "Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka veľmi citlivo vníma udalosti ostatných dní, ktoré nesú znaky vážneho konfliktu v bezpečnostných zložkách štátu. Z dôvodu odstránenia akýchkoľvek podozrení z účelovosti procesných úkonov, vykonaných dnešného dňa vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v Národnej kriminálnej agentúre, uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave dôsledne preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť vykonaných úkonov," tlmočil stanovisko generálneho prokurátora hovorca Dalibor Skladan.

Čo sa to deje
Zdroj: Topky/Maarty

Včera pracovníci inšpekcie mali v NAKA zaistiť niekoľko "živých" vyšetrovacích spisov, ktoré vyšetruje špeciálny tím Očistec. Medzi zaistenými spismi má byť aj vyšetrovací spis týkajúci sa exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Úrad inšpekčnej služby sa v súčasnosti zaoberá informáciami vyplývajúcimi z medializovanej správy Slovenskej informačnej služby (SIS).


Galéria

Bezpečnostný expert Andor Šándro Andor Šándor

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články