Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Pozor na HOAX! Anna vypustila neexistujúcu štúdiu od vymysleného lekára: Ľudia ju zdieľali vo veľkom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images, ŠÚKL
včera o 19:00

BRATISLAVA – Annin príspevok o očkovaní proti covidu-19 na facebooku zdieľalo vyše 1800 ľudí. Nebolo by na tom nič zlé, ak nešlo o hoax. Žena šírila nejestvujúcu štúdiu od nejestvujúceho lekára Imricha Soloviča. Skutočný doktor Ivan Solovič ale odkázal, že vakcinácia je jedinou šancou na zastavenie šírenia nového koronavírusu.


Čítajte aj: Ministerstvo zdravotníctva prichádza s novinkou: Očkovať sa môžete už oveľa skôr po covide!

Polícia bojujúca proti dezinformáciám upozornila na príspevok, ktorého autorom je facebookový účet Anny Krutekovej. „Hovorí o údajnej štúdii pediatra Imricha Soloviča z marca 2021, ktorá má hovoriť o tom, že "do troch rokov vakcína odrovná všetkých ľudí s vysokým tlakom, diabetikov a všetkých s nadváhou. Ochranný mechanizmus sofistikovanej vakcíny uložený v bunke s pozmenenou DNA totiž všetko cudzie vyhodnocuje ako chorobu organizmu a automaticky proti nemu  útočí. Výsledkom má byť rýchle a nepredvídateľné zlyhávanie vnútorných orgánov: ako je srdce, pečeň, ľadviny, slezina a pankreas (podžalúdková žľaza),“ priblížila znenie hoaxu polícia. Daný príspevok získal 1800 zdieľaní.

Pozor na HOAX! Anna
Zdroj: FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Neexistujúci lekár a neexistujúca štúdia

Muži zákona pripomínajú, že na vyvrátenie, prípadne potvrdenie tvrdenia je vždy potrebné identifikovať zdroj informácie. „V tomto prípade sme po "MUDr. Imrichovi Solovičovi" pátrali dostupnými prostriedkami, ktoré každému z nás ponúka internet, na takéhoto pána doktora sme však nenatrafili. Jeho "neexistenciu" nám potvrdila aj Slovenská lekárska komora/Slovak Medical Chamber. Pre jeho štúdiu platí to isté. Okrem toho je snáď každému jasné, že slovo ako napríklad "odrovná", v serióznej štúdii nemá čo hľadať,“ podotkli policajti.

Na záver ešte pripomenuli, že vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou sú bezpečné. „Všetky vakcíny registrované v EÚ musia spĺňať prísne požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu a prechádzajú podrobným procesom registrácie.“ 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: MZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články