Pondelok, 2. august 2021. Meniny má Gustáv, zajtra Jerguš.

KORONAVÍRUS Ministerstvo zdravotníctva prichádza s novinkou: Očkovať sa môžete už oveľa skôr po covide!

Vladimír Lengvarský
Vladimír Lengvarský
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
04.05.2021 13:40

BRATISLAVA - Prichádza veľká zmena pre ľudí, ktorí už ochorenie Covid-19 prekonali. Doteraz museli čakať nekonečných 90 dní na to, kým si budú vôbec môcť ísť po prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Ministerstvo na základe dostatku vakcín už túto politiku mení a prichádza zmena. Očkovanie už môže začať po 2 týždňoch od prekonania ochorenia!


Prichádza zmena

Rezort o tom informoval na sociálnej sieti. "Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania Covidu. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do 90 dní od prekonania Covidu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky," skonštatoval rezort Vladimíra Lengvarského.

Očkovanie proti koronavírusu vo
Zdroj: SITA/Fredrik Sandberg/TT via AP

Svoju rolu zohrala aj dostupnosť vakcín, ktorých začína byť v skladoch oveľa viac

"Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania Covidu so symptomatickým priebehom (ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov) a už po 7-mich dňoch od prekonania Covidu s asymptomatickým priebehom," argumentuje ministerstvo. 

Ministerstvo má aj vysvetlenie, prečo sa zaočkovať aj po prekonaní infekcie. "Imunitná ochrana po prekonaní Covidu je veľmi individuálna. Nie je jednoznačné, koľko trvá postinfekčná imunitná ochrana a najmä pri ľuďoch s miernym priebehom ochorenia nemusí byť táto imunitná ochrana dostatočná," myslí si rezort.


Galéria

Vladimír Lengvarský Očkovanie proti koronavírusu vo

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: TASR/Jakub Popelka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články